Ana Sayfa / Mobil / ABD ve Huawei gerilimi, TSMC’yi zora sokabilir!

ABD ve Huawei gerilimi, TSMC’yi zora sokabilir!

Çip üreticisi denilince, akla evvel gelen firmalardan birisi de TSMC. Pazarda liderliği elinde bulunduran Tayvanlı şirket, şu sıralar ABD ve Huawei gerilimi hasebiyle sıkıntıya girebilir. Huawei ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında yaşanan ticari gerilimler, Yalnızca iki tarafı etkilemiyor. Ticaret yasağı ile alakalı ödün vermeyen ABD, başka firmalara da şartlar koşuyor.

Bu şartlar doğrultusunda, TSMC ile Huawei arasındaki ilişkiler zarar görebilir.

ABD ve Huawei gerilimi, TSMC gelirlerini etkileyebilir

Analistlere göre, TSMC gelirinin yüzde 60 benzeri hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğu ABD şirketlerinden geliyor. Çin merkezli şirketlerde ise bu gelir yüzde 20‘ye civarindan düşüyor. bu yüzden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından tek yaptırım olduğu taktirde TSMC, Huawei ile var olan ticari ilişkilerini sonlandırabilir.

Olası tek anlaşmazlıkla alakalı, TSMC başkanı Mark Liu Bir takım açıklamalarda bulundu. Liu konuyla ilgili, “Bir çözüm bulacağımıza eminim. Zorlukların birer birer üstesinden gelebiliriz.” ifadelerini kullandı. Liu bunun için ek olarak, mümkün tek ticaret yasağının işlerini mühim ölçüde etkilemeyeceğini belirtti.

ABD ve Huawei gerilimi, TSMC ile Huawei arasında filizlenen bu gerilimin esas nedeni olarak görülebilir. Kısa tek vakit evvel fabrika ve kalkınma Tasarıları çerçevesinde ABD’ye 12 milyar dolar yatırım uygulamak istediklerini açıklama eden TSMC, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ticaret Bakanlığı ile tek müzakere gerçekleştirdi. Yapılan müzakerenin şartlarına bağlı olarak, yatırımın gerçekleşmesi vaziyetinde TSMC ile Huawei arasındaki ticaret bitebilir.

TSMC’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kanadındaki en mühim ortakları Apple, Qualcomm, NVIDIA ve AMD. TSMC’nin 2022 seneye civarindan var olan ortaklık tasarılarını dahada evvel açıklamıştık. Bu planların içerisinde, Huawei’nin Kirin 1100 işlemcisi amaciyla çip teminatı da vardı. mümkün tek yasak durumunda, Huawei işlemcisi için değişik tek çözüm bulmak zorunda.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu yaptırımları ile alakalı siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak

ABD ve Huawei gerilimiHuaweiHuawei ve ABDTSMCTSMC Amerika yatırımı

Check Also

Apple, geliştiriciler için tanıtım videosu yayınladı

Geçtiğimiz günlerde WWDC20 ile gündeme gelen Apple, iPadOS işletim sistemine oyun yazan geliştiriciler için tanıtım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir