Ana Sayfa / Donanım / AMD, NVIDIA ve Intel’e yardım edecek!

AMD, NVIDIA ve Intel’e yardım edecek!

28 Ekim’de tertemiz RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtan AMD, piyasaya iddialı tek giriş yapmıştı. tertemiz ekran kartları ile birlikte Rage Mode ve Smart Access Memory (SAM) benzeri Bir takım yazılımsal yenilikleri de tanıtan AMD, rakiplerine karşı küçük da olsa tek avantaj elde etmiş oldu. RX 6000 serisi ekran kartları, SAM sayesinde Ryzen 5000 serisi işlemcilerle birlikte dahada çok performans veriyor. Şimdi ise AMD, Smart Access Memory özelliği amaciyla NVIDIA ve Intel’e istek ettikleri taktirde yardım edebileceğini belirtti.

RX 6800 XT ile kırılan hız aşırtma rekoruna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

AMD Smart Access Memory özelliği NVIDIA ve Intel amaciyla de gelebilir

RX 6000 serisi ile birlikte gelen Smart Access Memory özelliği, işlemci ve ekran kartının dahada efektif çalışmasını sağlayan tek özellik. Bu kalite sayesinde işlemci, ekran kartı üzerinde bulunan belleklerin tamamına erişim sağlayabiliyor ve performansta tek miktar artış yaşanıyor. Bu artış oyuna göre yüzde dört ile 13 arasında yaşanırken, FHD çözünürlükte artış çok dahada çok oluyor.

SAM özelliği açıkken alana çıkan performans farkı. Kaynak: Techspot

Smart Access Memory özelliği, şimdilik RX 6000 serisinden tek ekran kartı ve Ryzen 5000 serisinden tek işlemci birlikte kullanıldığı taktirde etkin edilebiliyor. ama NVIDIA, AMD tarafından geliştirilen Smart Access Memory özelliği amaciyla üreticilerle anlaşabildikleri taktirde evrensel olarak uygulanabileceğini düşünüyor. PC World’ün AMD’den Scott Herkelman ile yaptığı röportajda, bunun mümkün olup olmadığı soruldu.

Herkelman ise konuyla ilgili, “Intel’in, anakart üreticileriyle birlikte işlemcileri üstüne çalışması gerekecek. Rakiplerimizin yapması koşul olan Bir takım işler var. dahada açık olmak gerekirse, Radeon ekibimiz onları hazırlamak amaciyla Intel ile birlikte çalışacak. Ryzen ekibimiz de NVIDIA ile çalışacak. Halihazırda firmalar arasında Bir takım konuşmalar ayni ritimde devam ediyor. Bu özelliği AMD platformlarında etkinleştirmek istiyorlarsa, onları durdurmayacağız. Umarım bunun amaciyla çalışırlar. Günün nihayetinde oyuncular kazanmış olur ve mühim var olan tek şey de aslında bu. Biz Yalnızca bunu en hızlı yapabilen şirketiz çünkü yeryüzünde aynı anda ekran kartı ve işlemci üreten tek şirketiz.” açıklamasında bulundu.

AMD tarafından sunulan Smart Access Memory özelliği tespit edecek tek standarda ulaşırsa, oyun dünyasında hatri sayilir büyüklükte tek etki yaratabilir. bu konuyla alakali oyun geliştiricilerine de hatri sayilir büyüklükte tek oyun düşüyor. Zira SAM özelliği AC Valhalla‘da 1440p çözünürlükte yüzde 14‘lük tek etki yaratırken, Shadow of the Tomb Raider‘da yüzde 6‘lık tek etki alana çıkıyor.

AmdintelnvidiaSmart Access Memory

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3080 performans testi ortaya çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3080 performans testi , Geekbench üzerinde alana çıktı. Masaüstü bilgisayarlar amaciyla olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir