Ana Sayfa / Teknoloji / Android 12 Beta çıktı: İşte yeni özellikler-hemen incele

Android 12 Beta çıktı: İşte yeni özellikler-hemen incele

Dünyanın en yaygın işletim sistemi olan ve milyarlarca akıllı telefon tarafından kullanılan Android, gelişiyor ve yenileniyor. Yaklaşık her yıl Google tarafından yeni bir sürümü tanıtılan işletim sisteminin, bugün düzenlenen I/O etkinliğinde son sürümü olan Android 12 gösterildi.

İşte henüz Beta aşamasında bulunan ve sınırlı sayıda cihaz için kullanılabilir olan işletim sistemindeki tüm yenilikler.

Android 12 ile tasarım baştan aşağı değişiyor

Android ekosistemindeki tasarımsal anlamdaki en büyük değişim ile gelecek olan Android 12, görsel  anlamda neredeyse baştan aşağı yenilendi. Bu defa daha kişiselleştirilebilir  bir deneyim sunmayı amaçlayan Google, özel bir renk paleti ve yeniden tasarlanmış widget’larla telefonunuzu tarzınıza uygun şekilde özelleştirecek.

android 12

Tamamen kişiselleştirme ve deneyime odaklanan işletim sistemi, duvar kağıdının tarayarak hangi renklerin daha baskın olduğunu ayırt edebilecek. Bu renkleri tespit eden Android 12, arayüzün tamamını duvar kağıdınız ile uyumlu hale getirecek. Böylelikle kullanıcılar, duvar kağıdı, kilit ekranı, ses kontrolleri, ve bildirim çubuğunda çok daha uyumlu bir tema görecek. Widget sistemi de benzer bir entegrasyon sunarak, işletim sistemine göre değişecek.

Android 12

Bu yenilikleri kullanım esnasında da hissettirecek olan Android 12, daha akıcı geçişler sunacak. Telefonu elinize aldığınız andan itibaren uyguladığınız dokunma ve kaydırma işlemleri, daha canlı bir sistem kullandığınızı gösteren animasyonlar sunacak. İşletim sisteminin kendisi çok daha canlı hissettirecek.

Bildirim çubuğunu ve hızlı ayarlar menüsünü güncelleyen şirket, buradaki ayarlarda bir kategori sistemi kullanarak daha az alanda daha çok ayarı kullanıcılara sunacak. Google Pay ve Google Home gibi sistemleri daha iyi entegre eden yeni versiyon, bu özellikleri kullanan kişilerin işini kolaylaştıracak.

android 12

Android daha güvenli olacak 

Son dönemlerde Apple tarafından sık sık dile getirilen Güvenlik, Google’ın da gündeminde. Android 12, hangi uygulamaların verilerinize erişebileceği konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan yeni özellikler içerecek. Yeni sistem sayesinde uygulamalarınızın ne kadar özel bilgiye erişeceğine karar verebileceksiniz.

Yeni Gizlilik Panosu, hangi verilere, ne sıklıkta ve hangi uygulamalarla erişildiğine dair bir rapor sunarak bunlar gözlemlemenize yardımcı olacak. Ayrıca, uygulama izinleri bu panodan kolayca iptal edilecek. Şirket aynı zamanda durum çubuğunun üst kısmına eklenen bir bildirim ile, uygulamaların kamera ve mikrofona eriştiği zaman haberdar olmanızı sağlayacak.

Kısmi konum paylaşımı: Android 12 sayesinde, uygulamaların kesin konumunuz yerine yalnızca yaklaşık konum bilgilerine erişmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hava durumu uygulamaları gibi, tam konumunuza ihtiyaç duymayan uygulamalardan lokasyonunuzu gizleyebilirsiniz.

Android Private Compute Core: Canlı Altyazı, Akıllı Yanıt gibi tüm ses ve dil özellikleri artık cihazın kendi lokal hafızasında gerçekleşecek. Cihazınız ağ bağlantılarından tamamıyla izole olacak. Private Compute Core‘daki koruma sistemlerinin açık kaynaklı ve incelemeye müsait olduğunu da belirtmekte fayda var.

Daha verimli

Sistemin daha verimli hale gelmesini sağlayacak olan Android 12, önceki sürümlere kıyasla CPU çekirdeklerinin kullanımında ciddi bir tasarruf sağlıyor. Böylelikle donanıma daha az yüklenen işletim sistemi, Android cihazınızın daha hızlı ve verimli olmasını sağlıyor.

Batarya performansına da ciddi bir etkide bulunan bu durum, şarjınızın gün içinde çok daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Özellikle gününü şarjın dolmasını öldüren kullanıcılar, bu habere ekstra sevinecek gibi duruyor.

Daha kullanışlı

Android 12, uzun zamandır beklenen uzaktan kumanda özelliğini nihayet işletim sistemine getirecek. Android TV, Chromecast ve Sony televizyonlarla uyumlu olacak olan bu özellik, cihazlarınızı uzaktan takip etmenize olanak tanıyacak.

Aynı zamanda otomobil üreticileri ile özel bir işbirliğine giden Google, CarKey isimli yeni bir özelliği de sisteme entegre etti. Adından da anlaşılacağı üzere telefonunuzu otomobil anahtarına çeviren bu sistem, NFC destekleyen telefonlarda kullanılabilir olacak.

Özellik şu an için sadece Pixel ve birkaç Galaxy modelinde kullanılabilir olacak. Ancak kısa süre içerisinde geniş bir cihaz desteğine kavuşacak. Tabi ki otomobil üreticileri ile de anlaşma aşamasında olan Google, sadece CarKey BMW modelinde kullanılabilir durumda.

AndroidAndroid 12google

Kaynak :shiftdelete

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir