Ana Sayfa / Donanım / Apple M1 tanıtıldı! Mac’lerin yeni işlemcisi!

Apple M1 tanıtıldı! Mac’lerin yeni işlemcisi!

Apple, One More Thing etkinliğinde ilk olarak ARM tabanlı işlemcisini tanıttı. Apple, M1 kod adıyla piyasaya sürdüğü işlemci ile dizüstü piyasasında devrim yaratmayı hedefliyor. Özellikleri ile birçok kullanıcı tarafından merakla beklenen yeni işlemci donanım ve yazılım uyumu ile ön planda.

İlk kez Mac cihazlarda bu kadar kapsamlı bir değişim yaşandığını belirten Apple, donanım ve yazılım entegrasyonu sayesinde kullanıcıların mükemmel bir deneyim yaşayacağının altını çizdi.

Apple M1 işlemci tanıtıldı! İşte özellikleri

5nm teknolojisi ile üretilen ilk işlemci olan Apple M1, 16 milyar transistör ile karşımıza çıkıyor. 8 çekirdek ve 4 yüksek hızlı iş parçacığına sahip olan işlemci dünyanın en hızlı CPU çekirdeği olarak tanımlanıyor.

Apple M1 tanıtıldı! İşte özellikleri

Tunderbolt ve USB 4 teknolojilerini destekleyen Apple M1, 8 çekirdekli grafik arabirimine sahip. Düşük güç tüketimi ve yüksek performans ile dikkat çeken yeni işlemci, 10W seviyesinde rakipleriyle karşılaştırıldığında performans konusunda neredeyse 2 kat daha iyi sonuç veriyor. Ayrıca rakiplerine oranla yaklaşık yüzde 75 daha az güç tüketimi ile aynı maksimum performans değerini yakalıyor.

16 çekirdekli yapay zeka motoru içeren işlemci saniyede 11 trilyon işlem kapasitesine sahip. Yeni yapay zeka motoru yaklaşık 15 kat daha hızlı makine öğrenimi sağlıyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde Mac cihazlarınızı tıpkı iPhone ve iPad gibi uyku modundayken hızlı bir şekilde uyandırabileceksiniz.

2,6 teraflop ile dünyanın en hızlı entegre grafiğine sahip olan yeni işlemci, 10W seviyesinde rakiplerinden 2 kat daha iyi performans sağlayabiliyor. Yeni grafik arabirimi sayesinde MacBook modelleri yaklaşık 6 kat daha iyi performansa sahip olacak.

Apple M1 işlemci tanıtıldı! İşte özellikleri

Apple tarafından geliştirilen tüm uygulamalar ARM tabanlı yeni işlemciye göre optimize edildi. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde Mac cihazlarda iOS uygulaması çalıştırılabilecek. Ancak bu özelliği geliştiriciler kapatabiliyor.

M1 işlemcilerde bulunan birleşik bellek mimarisi sayesinde kullandığınız cihazlar daha performanslı hale gelecek. Kullanılan uygulamalar her zamankinden daha fazla grafik belleğine erişecek.

Yeni güvenlik teknolojisi sayesinde Apple M1 işlemciye sahip olan cihazlar daha güvenli hale gelecek. Geliştirilen teknoloji Hackintosh sistem kuranları da etkileyecek.

macOS Bigsur sürümünün Apple M1 işlemciler için optimize edildiğini belirten Apple, kullanıcıların performans konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağının altını çizdi.

Apple M1 işlemcili ilk MacBook Air tanıtıldı!

Apple M1 işlemcili ilk MacBook Air tanıtıldı!

Intel ile işbirliğini sonlandırıp kurucusu Steve Jobs’un isteğini yerine getiren Apple, ilk M1 işlemcili MacBook cihazlarını tanıttı!

Apple M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro tanıtıldı!

Apple M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro tanıtıldı!

Apple son üç ay içindeki üçüncü etkinliğinde ilk Apple Silicon işlemcili 13 inç MacBook Pro cihazını tanıttı. Cihazın özellikleri ve fiyatı belli oldu:

Yeni Mac’lerin Türkiye fiyatı belli oldu!

Yeni Mac’lerin Türkiye fiyatı belli oldu!

Apple M1 işlemciden güç alan Macbook Air, Macbook Pro ve Mac Mini’nin Türkiye fiyatı açıklandı! İşte sahip olmak için ödemeniz gereken tutar!

Apple, macOS Big Sur çıkış tarihini açıkladı!

Apple, macOS Big Sur çıkış tarihini açıkladı!

Apple, macOS Big Sur çıkış tarihini nihayet açıkladı. İşte Apple’ın yeni M1 işlemcisini destekleyen ilk macOS sürümünün çıkış tarihi!

Apple M1Apple M1 özellikleriApple M1 işlemciApple M1 MacBook

Kaynak :shiftdelete

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3080 performans testi ortaya çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3080 performans testi , Geekbench üzerinde alana çıktı. Masaüstü bilgisayarlar amaciyla olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir