Ana Sayfa / Tekno Haber / Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı

Bilim Kurulu Üyesi’nden AVM’lerde gezenlere uyarı

Bilim heyeti Üyesi Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Corona virüsü AVM tehlikesi ile alakalı ikazda bulundu. Kapalı ortamlardan mümkün olduğunca ırak durun!

Corona virüsü salgını mayıs ayının da gelmesiyle özellikle Türkiye’de denetim altına alınmış durumda. hayat amaciyla aynı şey olabilitesi çok olmasa da alınan önlemlerin gevşetilmemesi de artık uzmanların en çok üzerinde durduğu şey. bilim heyeti Üyesi Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel de Corona virüsü yayılma konusu durum AVM’lerde gezenlere ikazda bulundu. Peki, AVM riskli mi?

Corona virüsü AVM tehlikesi

Corona virüsünün marketler, AVM’ler ve kapalı var olan her ortamda dahada çok kişiye bulaştığını biliyoruz. Prof. Dr. Levent Yamanel de bu verilerin ışığında geçenlerde açılan alışveriş merkezlerinin klimalarının virüsü yayabileceğini söylüyor. Yamanel: “Hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir” diyor ve uyarıyor.

Bildiğiniz benzeri bu ayın 2. haftasında açılan AVM’lerin önünde oluşan uzunca kuyruklar, virüs ile mücadelede ek tedbirlerin alınmasının gerekliliğini gözler önüne sermişti.

AVM

Bu durumların neticeninde İstanbul’da alınan kararla AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdelerinin çalıştırılmasını yasaklamıştı. Bunun yanında Türkiye’deki başka alışveriş merkezlerinde havalandırma perdelerinden kaynaklanan riziko ayni ritimde devam ediyor.

Klima Corona virüsü müspet var olan tek kişinin damlacıklarını çevreye dahada basit yaymasını sağlıyor. bu yüzden Çin’de yapılan tek çalışma da bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Yamanel,  lokantada klimanın önünde oturan Covid-19 pozitifli tek hastanın bütün damlacığının başka masalara dağılabileceğini aktarıyor.

Yani sema akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabiliyor. Bu da AVM’lerde bulunan havalandırma ve klima sistemlerini de riskli kılıyor. Bu süreçte kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerektiğini aktaran bilim heyeti Üyesi Yamanel, AVM girişlerindeki klimaların çalıştırılmaması hususunda dahada duygulu olunması gerektiğini belirtiyor.

Corona virüsü salgınıCorona virüsü salgını Türkiye

Check Also

Türk savunma sanayinden Azerbaycan mesajı!

İnsansız sema araçları ve çalisan taşıyıcılar başta olmak üzere Türkiye’nin müdafaa endüstri alanında her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir