Ana Sayfa / Tekno Haber / BTK’den TBMM’ye 5G raporu: Yüksek hız talebi!

BTK’den TBMM’ye 5G raporu: Yüksek hız talebi!

Dünyanın gündeminde mühim tek yer tutan 5G teknolojisi, özellikle Huawei başta olmak üzere teknoloji devlerinin itinayla ilgilendiği tek alan olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin de tek müddettir gündeminde var olan 5G teknolojisi ile alakalı tertemiz tek gelişme yaşandı. İnternet altyapısının yoksun olduğunu söyleyen BTK 5G raporu hazırladı. TBMM’ye sunulan raporda mühim Bir takım noktalara değiniliyor.

TBMM’ye sunulan BTK 5G raporu

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre, vatandaşlar TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ arzuhal Komisyonu’na 5G teknolojisine ait suallerini sordu. Komisyonun konuyu ilettiği BTK, TBMM’ye gönderdiği raporda mobil haberleşmenin gelişimi ile alakalı detaylar verirken, altyapının artık suanki şartlarına ahenk gösteren olmadığı 5G noktasında atılması koşul olan adımlardan bahsediliyor.

Şu anda kullanılan web altyapısının yoksun olduğuna değinilen raporda, bunun çözümünen 5G bağlantı teknolojisi olduğu vurgulanıyor. 5G aynı zamanda 4G ile ahenk gösteren olduğu amaciyla de dahada çok vatandaşın ihtiyacına baz alinarak olacağı aktarılıyor.

Aynı vakitte devletlerin güç mücadelesine şahitlik edeceği söylenen 5G teknolojisinde yaşanacak dönüşüm ile birlikte mühim kazanımların elde edilebileceği aktarılıyor. Zati geçen seneden beri Huawei ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında yaşanan gerilimin en hatri sayilir büyüklükte sebeplerinden birisi de Huawei’in 5G altyapısında liderliğini duyuru etmesinde yatıyor.

BTK-5G-raporu-BTK-5G-calismalari

İnternet kullanımlarının özellikle salgın döneminde artmasıyla birlikte altyapı yetersizliği de alana çıkmış oldu. İnsanların devamlı web sağlayıcılarına hata, web kopukluğu ve kesintileri benzeri problemleri bildirmesi aslında bu raporda tesirli olmuş benzeri duruyor.

Vatandaşlardan gelen suallerin cevaplarını bulduğu rapora göre 2011 ve 2019 yılları arasındaki mobil veri trafiğinin yüzde 138,7’ye çıktı. BTK’nin bilgilerine göre bu rakamlar 5 sene içinde çok dahada çok artacak ve bu öğrenci karşılık çözüm de olasılık edeceğiniz üzere 5G teknolojisi.

Raporda, 5G teknolojisinin çok hız, düşük gecikme süresi ve ultra yoğun makineler arasında iletişimi sağlamak benzeri esas üç özelliğe sahip olduğu belirtiliyor.

Bahsedilen teknolojinin Yalnızca mobil web kullanıcılarına çözüm olacağı değil aynı zamanda drone, sanal gerçeklik ve akıllı sistemler Başka bir deyişle IoT(Nesnelerin İnterneti) amaciyla de hayat kurtarıcı niteliğine değiniliyor. aynı zamanda hazırlanan raporda, 5G teknolojinin kullanılma alanları da sıralanıyor.

Hazırlanan rapor heyecanlandırmış olsa da bu rapordan ardindan kısa müddette atılacak adımlar ve İhtiyaç duyulan altyapının hazırlanması önem istek ediyor.

5g5G bağlantı teknolojisi5G BTK5G TürkiyeBTK 5G raporu

Check Also

Hepsiburada’da küçük ev aletleri indirimde!

Hepsiburada indirim rüzgarı bütün hızıyla ayni ritimde devam ediyor. Bir hayli değişik kategoride ahenk gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir