Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Corona virüsü öldüren maske tasarladılar

Corona virüsü öldüren maske tasarladılar

Massachussets Teknoloji Enstitüsü tarafından tasarlanan tek ürün, “maske ne civarindan faydalı” tartışmalarını bitirecek nitelikte…

90 dereceye civarindan ısıtılan bakır ağa sahip pille çalışan surat maskesi tasarlayan araştırmacılar, maskenin corona virüsü öldüreceğini öne sürdü.

Maske tasarımı amaciyla patent başvurusunda bulunan araştırmacılar, fiziki testlerin yapılacağı prototipler oluşturdu.

Maske ticarileşir ve satışa başlanırsa; cerrahi maske, bez maske ve N95 benzeri ürünlerden dahada pahalı olacak.

Tasarlanan maske, özellikle kişi sayısının çok olduğu toplu taşıma araçları veyahut virüsün acele biçimde yayılabileceği ortamlarda kullanılmak amaciyla ideal olacak. Kullanıldıktan ardindan maskenin temizlenmesi veyahut atılması gerekmeyecek.

Kimya Mühendisi Michael Strano, “Tasarlanan konsept, virüsün maskeden geçmesine destur veriyor ama onu yavaşlatıyor ve tesirsiz vaziyete getiriyor” dedi.

Yapılan çalışmada, corona virüsü parçalarının maskeden içeri veyahut dışarı devinim etmesini engellemek ve optimum sıcaklık aralığını kesinlestirmek amaciyla matematiksel modeller oluşturuldu.

90 santigrat derece civarında tek sıcaklığın havadaki virüs konsantrasyonunu azaltabileceği belirlendi.

Bu sıcaklık,  9 voltluk tek pilden enerji alarak 0.1 milimetre kalınlığındaki bakır telden yapılmış ağ süresince akım akımı geçirerek elde edilebiliyor. Pil, bu şekilde maskeyi tek seferde ani çok saat çalıştırabiliyor.

Amerika Corona kimya kazanç Teknoloji
Yayınlanma Tarihi:12:37, 23 Ekim 2020

Check Also

Elon Musk’ın robot köpeği Spot’a Çin’den rakip çıktı

Tencent firması tarafından geliştirilen robot köpek Jamoca, Kung Fu antrenmanlarında uygulanan zorlu denge çalışmasını başarıyla tamamladı. Jamoca, düşme riski çok büyük yüksek binalarda, tehlikeli boşluklarda rahatlıkla  çalışabilecek.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir