Ana Sayfa / Teknoloji / COVID-19’un bir yan etkisi daha ortaya çıktı-hemen incele

COVID-19’un bir yan etkisi daha ortaya çıktı-hemen incele

Araştırmacılar, koronavirüsün (COVID-19) kollarda tekrarlayan kan pıhtılarını tetiklediğini bildirdi. Çalışmayı, Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesindeki araştırmacılar yaptı.

Vaka çalışmasında bilim insanları, Mart ve Mayıs 2020 arasında toplaminda bin hastanede yatan koronavirüs vakalarını inceledi. Araştırma ekibi, COVID-19’un kapı araladığı iltihaplanmanın üst ekstremite (pazu, bilek, dirsek vb. kemikleri) kan pıhtılarına nasıl yollar açabileceğini gösterdi. Bulgularını ve en iyi rehabilitasyon yöntemlerini Viruses dergisinde yayımladılar.

COVID-19 pıhtılaşmayı tetikledi

Önceki araştırmalarda bilim insanları, COVID-19’u takiben alt ekstremitede derin ven trombozu keşfetmişti. ama bu tertemiz çalışmaya göre, koronavirüs üst ekstremite derin ven trombozunu da tetikliyor. Üst ekstremite kan pıhtılaşması tanısı var olan 85 yaşında olan bay hastanın COVID-19’un derhal peşinden hastalığı nüks etti.

COVID-19 sonrası derin ven trombozu tekrar rizikosu artıyor.

COVID-19 enfeksiyonu sonrası derin ven trombozu geçmişi var olan hasta kisi olanlarda pıhtılaşma tekrarladı.

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesinden Dr. Payal Parikh, çalışmaya ait konuştu. Dr. Parikh, “Hasta, sol kolunda şişlik şikayeti ile hekime başvurdu. derhal peşinden ileri rehabilitasyon amaciyla hastaneye gönderdiler. Hastaya üst kol kan pıhtısı ve asemptomatik COVID-19 enfeksiyonu teşhisi koydular.” dedi.

Parikh, hastanın oksijen düzeylerinin azalmazken, üst ekstremite derin ven kan pıhtısının Rehabilitasyonu amaciyla hastaneye kaldırıldığını söyledi. Devamında ise, çoklukla kan pıhtılarının döneminden evvel şiddetli kronik iltihaplanma görüldüğünü ifade etti.

Kol yorgunluğunu hafife almayın!

Derin ven trombozu vakalarının çoğu bacaklarda oluşur. Kan pıhtılarının Yalnızca yüzde 10’u kollardadır ve bu vakaların Yalnızca yüzde 9’u tekrar eder. Parikh, “Bu hastaların yüzde 30’unda kan pıhtısı akciğere gidebilir. Ayrı olarak büyük olasılık ölümcül olabileceği amaciyla bu kaygı verici. başka sakat bırakan komplikasyonlar arasında devamlı şişlik, ağrı ve kol yorgunluğu yer alır.” dedi.

Derin ven trombozu.

Derin ven trombozu (DVT), çoğunlukla bacakların derin damarlarında tek veyahut dahada çok kan pıhtısı geliştiğinde alana çıkar.

Çalışmada araştırmacılar, hekimlere öneride bulunuyor. Hekimler, açıklanamayan şişlik şikayetleri ile müracaat eden hasta kisi olanlarda derin ven trombozunu dikkate almalı. Bununla birlikte COVID-19 testi yapmayı düşünmeleri gerektiğini öne sürdüler. Koronavirüs müspet kişiler, oksijen seviyelerinde azalma, nefes darlığı ve açıklanamayan şişlikler varsa tıbbi yardım almalıdır.

Araştırmacı Parikh, dahada evvel derin ven trombozu teşhisi konanların koronavirüs enfeksiyonu seklinde risklerinin hatri sayilir büyüklükte olduğunu söyledi. Ayrıca, kan pıhtılarına yatkın kronik tıbbi hastalığı olanların da aynı şekilde riziko taşıdığını sözlerine ekledi.

COVID19derin ven trombozukan pıhtılaşmasıkoronavirüsPayal Parikh

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir