Ana Sayfa / Tekno Haber / Dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

Dünyaca ünlü 10 bilgisayar virüsü

İlk bilgisayarın alana çıkmasında bu yana teknoloji inanılmaz tek derecede gelişim gösterdi. durum böyleyken bilgisayarsız tek hayat artık düşünülemez oldu. hayat üzerinde yapılan derhal hemen her işin içinde artık bilgisayarlar kullanılıyor, bu noktada güvenlik vaziyeti da mühim tek mevzu haline geliyor. Bilgisayarın yaygınlaşmasından bu yana pc korsanları da kendini bu istikamette geliştirdi. Gelin, hep birlikte dünyaca meşhur 10 pc virüsü nedir ve gelecekte bizi neler bekliyor, hep birlikte bakalım.

Dünyaca meşhur 10 pc virüsü

Söz konusu siber güvenlik olduğunda isimi “bilgisayar virüsünden” çok Bilinen çok az terim vardır. ama bu tehditlerin ve tesirinin yaygınlığına karşın çoğu kullanıcı, virüslerin esas yapısını bilmez. Makalenin devamında pc virüsünün kısa geçmişinden ve bu yaygın siber tehdit ile alakalı gelecekte beklenenlerden bahsedeceğiz.

Creeper

Kabul edilen evvel pc virüsü “Creeper”, 16 Mart 1971’de BBN amaciyla Bob Thomas tarafından yazılan deneysel tek pc solucanıydı. bilgilere hiçbir zarar vermediğinden tehditkâr tek yazılım olmayan Creeper’ın tek etkisi; internetin atası ARPANET’i (Amerikan Gelişmiş müdafaa Araştırmaları Dairesi Ağı) kullanarak, TENEX işletim sistemli PDP-10 bilgisayarlar arasında ilerleyip ekranlara “I’m the creeper, catch me if you can!” iletisi yollamasıydı. Ayrı olarak derhal hemen peşinden 1972’de Ray Tomlinson tarafından ARPANET üzerinden Creeper’ı silmek amaciyla eş tek program var olan “Reaper” yazılmıştır.

dünyaca meşhur 10 pc virüsü

İlk denetim dışı geliştirilen virüs “Elk Cloner” ise, 1982 seneninde 15 yaşında tek lise öğrencisi var olan Rich Skrenta tarafından Apple DOS 3.3 işletim sistemine sahip bilgisayarlar için latife Emelli geliştirilmiş olup, bulaştığı bilgisayarların her 50. açılışında ekrana kısa tek şiir göndermiştir.

önemli pc virüsleridünyaca meşhur 10 pc virüsü

Check Also

Türk savunma sanayinden Azerbaycan mesajı!

İnsansız sema araçları ve çalisan taşıyıcılar başta olmak üzere Türkiye’nin müdafaa endüstri alanında her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir