Ana Sayfa / İnternet / Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor!

Ekşi Sözlük, nefret ve ayrımcılık için önlem alıyor!

15 Şubat 1999 seneninde kurulan Ekşi Sözlük, yaptığı çalışmalar ve gündeme getirdiği konular ile gündemde kalmaya ayni ritimde devam ediyor. nihayet olarak, Ekşi Sözlük’te yöneticilik yapan ve “kanzuk” isimi ile Bilinen Başak PURUT, mühim tek İzah yayımladı.

Ekşi lügat idaresi devreye girdi

“leninwasright” adli tek Ekşi lügat yazarı tarafından paylaşılan tek mesaj, binlerce web kullanıcısının alakasını çekti. 8 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan açık çağrı mesajı, sözlükte var olduğu anlatilan ayrımcılık sorunlarına ve nefret bulunan davranışlar gösteren yazarlara karşı önlem alınması gerektiğini ifade ediyor.

Açık çağrının sahibi var olan yazar, bu konuya destek veren yazarların tek listesini oluşturdu. “leninwasright”, alakalı listede takriben 200 yazarın bulunduğunu açıkladı. Ekşi lügat yönetiminin alakasını çeken bu mesaja Başak PURUT da destek verdi.

Ekşi Sözlük

Yayımladığı iletide bu konuya hemide yönetici olarak ayni vakitte da tek yazar olarak destek verdiğini söyleyen “kanzuk” bunun benzeri tek mevzunun var olduğunu onay etti. “kanzuk”, evvel olarak moderasyon ekibinin güçlendirileceğini ve şikayet etme sürecinin kolaylaştırılacağını belirtti.

Ayrıca tertemiz tek karma sisteminin de sinyalini veren “kanzuk”, tertemiz sistemin oylama tabanlı olmayacağını söyledi. Alınan bilgilere göre, oldukça rağbet gören karma sistemi artık onay kavramının kullanıldığı tek altyapı ile çalışacak.

Ekşi lügat nefret ve ayrımcılık amaciyla önlem

“kanzuk’un” dikkat çeken Bir takım başka izahları şu şekilde: “Nefret söylemi hasebiyle silinen her tek entry amaciyla yazarına asgari tek ay çaylaklık cezası uygulanacak. Yazarın genel profilinin yoksun olması / nefret söyleminin şiddeti / eylemin tekrarı benzeri vaziyetlerde yazar uçurulacak (ki nefret söylemi Zati çaylaklık ve uçurma sebebi).”

“Nefret söylemi içermediği amaciyla kapatılmayan ama ayrımcı içeriklerin girilmesine vesile var olan türden başlıkların işaretlenebilmesi amaciyla ayrı tertemiz tek kanal belirleyeceğiz ve bu şekilde işaretlenen başlıkların gündem filtresi üzerinden görünürlüğünü kısıtlayacağız. Bu tür başlıkları görmek isteyenler ayarlardan bu filtreyi kapatabilecek. Bu kalite de en geç iki vakit içinde yasama geçireceğimiz tek fonksiyon olacak.”

Ekşi Sözlük

“leninwasright” tarafından paylaşılan bu ileti dağılmaya ayni ritimde devam ediyor. Anlaşıldığı üzere artık Ekşi Sözlük’te yazar olmak eskisi civarindan basit olmayacak. Ayrı olarak bu platformda yazılan iletiler çok dahada çok denetlenecek. Bu mevzu ile alakalı neler düşünüyorsunuz?

Ekşi lügat açıklamasıEkşi lügat ayrımcılığa önlemEkşi lügat Kanzuk açıklamasıEkşi lügat nefret ve ayrımcılık önlemiEkşi lügat nefrete önlemEkşi lügat yazarı leninwasright

Check Also

e-Devlet’te yeni hizmet: Din değişikliği!

e-Devlet kapısı üzerinden aldığımız hizmetler her geçen gün artıyor ve bu sayede devlet dairelerinde herhangi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir