Ana Sayfa / Teknoloji / Facebook’un WhatsApp mesajlarını okumaları için 1000 kişiyi işe aldığı iddia edildi-hemen incele

Facebook’un WhatsApp mesajlarını okumaları için 1000 kişiyi işe aldığı iddia edildi-hemen incele

New York merkezli araştırma kuruluşu ProPublica tarafından yayımlanan tertemiz tek rapor, Facebook çalışanlarının WhatsApp mesajlarını okuyabildiğini ve sesleri dinleyebildiğini alana çıkardı.

“İÇERİKLERİ ARAŞTIRAN 1000’DEN çok SÖZLEŞMELİ ÇALIŞAN VAR”

Rapora göre, Austin, Dublin ve Singapur’da milyonlarca kullanıcının iletilerini incelemek amaciyla 1000’den işçi çalıştırıldığı öne sürüldü. Raporda, “WhatsApp’ta hasbihal başlarken kullanıcının aygıt ekranına tek bildirim geliyor. Bu sohbetin dışında hiç kimse ve WhatsApp dahi mesajlarınızı okuyamaz ve dinleyemez” ifadeleri doğru değil. WhatsApp’ın Austin, Dublin, Singapur ve Teksas’ta milyonlarca kullanıcı tarafından oluşturulan muhtevası araştıran 1000’den çok sözleşmeli çalışanı var” denildi.

FACEBOOK’UN suni ZEKASI DESTEK VERİYOR

Raporda Ayrı olarak işçilerin WhatsApp kullanıcıları tarafından işaretlenen mesajları denetim etmek amaciyla Facebook’un hususi olarak kullandığı suni zekadan faydalandığı ileri sürüldü.

Uçtan uca şifreleme sistemi bulunan WhatsApp’ta mesajların, direk iletisi gönderen ve iletisi alan kişi arasında olduğu garantisi veriliyor. ama söylentilere göre, bu durum söylenildiği benzeri değil.

ZUCKERBERG AKSİNİ İDDİA ETMİŞTİ

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2018 seneninde yaptığı açıklamada, WhatsApp kullanıcılarının rastgele tek iletinini görmediklerini belirtmişti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu da bu izaha karşı çıkarak, iletilerin takip edebileceğini öne sürmüştü.

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir