Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Google Chrome, MacBook bilgisayarları yavaşlatıyor mu?

Google Chrome, MacBook bilgisayarları yavaşlatıyor mu?

Amerikan yazılım geliştiricisi Loran Brichter mühim tek argüman alana attı. ‘Chrome is Bad’ (Chrome kötüdür) isminde tek internet sitesi kuran Brichter, Google Chrome’un, Apple Mac bilgisayarları yavaşlattığını ileri sürdü.

Britcher yaptığı deneyin neticelerini hafta sonu sitesinde açıkladı. tertemiz 16 ‘ ekranlı MacBook Pro bilgisayarının kaydırma benzeri ehemmiyetsiz şeyleri dahi yavaş yapmaya başladığını ayrım ettiğini belirten Britcher, “Activity Monitor, Google’dan CPU’yu kullandığını hiçbir şekilde göstermedi, ama “Window Server” takriben yüzde 80 kullanıyordu, bu anormal derecede yüksekti ve normalde yüzde 10’dan dahada az olmalıydı” dedi.

Brichter şöyle ayni ritimde devam etti: “Chrome’u sildim ve Chrome’un başka Bir takım tercihlerini ve önbelleklerini silerken Keystone’u ayrım ettim. Google ile alakalı bulabildiğim her şeyi sildim, bilgisayarı tekrar başlattım. Aradaki ayrım gece ile gündüz gibiydi. Her şey ayrım edilir derecede dahada hızlandı. WindowServer CPU % 10’un altındaydı.”

GOOGLE: mevzunun FARKINDA DEĞİLİZ

Britcher yaptığı bu çalışmayı Twitter üzerinden Chrome amaciyla çalışan Mark Change ile paylaştı. Change, tweet’e şöyle cevap verdi:
“Keystone Sahiden de Mac amaciyla Chrome güncelleyicisidir. Kendini Activity Monitor’den gizlemez ve Yalnızca gerçekleştirecek görevleri olduğunda çalışır.
Keystone’dan çok CPU kullanımına kapı aralayabilecek rastgele tek açık mevzunun farkında değiliz, ama crbug.com’da onu tekrar güncellemek amaciyla hatayı bize deklarasyonun ve mümkün var olan en kısa müddette düzeltmeye çalışalım.”

BRICHTER BLÖF MÜ YAPIYOR?

Brichter, tarayıcının otomatik güncelleme mekanizması var olan Keystone’nin art planda organizasyon Monitörü’nden gizlendiğini ve WindowServer’ın çok CPU kullanımına kapı araladığını belirterek, çözümün hemide Chrome’u ayni vakitte da Keystone’u kaldırmak ve sonrasında performansı artırmak amaciyla bilgisayarı tekrar başlatmak gerektiğini argüman ediyor. ama 9to5Mac’ten gelen tek rapor Brichter’in blöf yaptığını düşünüyor.

Apple ile alakalı verilerin evvel düştüğü yabancı blog sitesi 9to5Mac yazarı Guilherme Rambo, meselesi ve çözümü araştırdı ve Chrome’un MacBooks’u yavaşlattığı iddiasının ‘çılgın’ olduğunu belirledi. Rambo, Chrome yüklendiğinde, WindowServer işleminin Google hizmetleri kaldırıldığında CPU’yu yüzde 50 ve 49’larda kullandığını gördü. Ancak, ani çok kişi Brichter’in önerinini deney etti ve bilgisayarlarının “eskisinden çok dahada soğuk çalıştığını” gördü.

TWITTER’DA İLGİ ODAĞI OLDU

Diğer Twitter kullanıcıları da, mevzunun Chrome’un kullanıcılarını nasıl kötüye kullandığına değin başka tek örnekler olduğunu söyleyerek dikkat çekti. Bazıları gelecekte başka tek anti-tröst davası olabileceği fikrine işaret etti.

Bir başka yazılım uzmanı Alec Joy, Twitter’da kullanıcılardan ‘Google’ın Chrome ve Keystone’un mevzunun esas sebebinin Chrome olduğunu doğrulayana kadar’ “Chrome Is Bad” web sitesini paylaşmamalarını istedi.

“Chrome is Bad” web sitesini gören ve Brichter’in iddiaları üstüne kendisinin soruşturmasını yapan Bir hayli MacBook sahibinden biri var olan Rambo eriştiği neticeleri tek tek sıraladı. Rambo’ya göre Keystone’un tespit edilmeden çalışmasının tek yolu, kendisinin sürecini sonlandırması, böylelikle tek kullanıcı onu Activity Monitor’de görmez, ama bu konuyla alakalı ‘statik tek analiz’ yok.

Google iki Keystone hizmeti sunuyor: “Keystone Kullanıcı Aracısı” ve “Keystone XPC Hizmeti”. Keystone Kullanıcı Aracısı, güncellemeleri aramak amaciyla tasarlandı ve bunu takriben saatte tek yapıyor, XPC Hizmeti ise Yalnızca tek Google uygulamasının kendisini güncellemesi gerektiğinde etkinleştiriliyor.

Rambo, bunların hiçbirinin art planda müddetsiz olarak çalışmadığını ve Yalnızca tek Google uygulaması onu tetiklediğinde etkinleştirildiğini belirtiyor.

“İDDİA Tamamiyle ÇILGINCA”

Rambo, “Google Chrome güncelleyici WindowServer CPU kullanımına neden oluyor?” iddiasını da araştırdı.

Araştırma, art planda başka hiçbir uygulamanın çalışmadığı “Core i9 işlemcili ve 16 GB RAM’e sahip 2019 16 ‘ MacBook Pro” ile yapıldı. Bu deney esnasında Rambo, CPU kullanımını gözlemlerken iki oturumu açtı. Bunlardan birinde Google Chrome yüklü, diğerinde Chrome ve güncelleyici hizmetler kaldırılmış. Chrome yüklendiğinde, WindowServer işlemi CPU’nun yüzde 50’sini kullanırken Google hizmetleri kaldırıldığında yüzde 49’unu kullanıyordu.

Rambo, “Bunun dışında, saatte tek çalışan tek işlemin, Tamamiyle alakasız tek sistem hizmetinin çok CPU kullanımına sahip olmasına neden olacağı iddiasının tamamı çılgınca” dedi.

İLK SUÇLAMA DEĞİL

Bu durum, Chrome’un Keystone’unun MacBook’larla uğraşmakla alakalı evvel kez suçlanışı değil. geçen yıl, Los Angeles’taki film editörleri Mac’lerinin tekrar başlatılamadığını gördü. Rapordan iki vakit ardindan Google, mevzunun tertemiz tek Keystone sürümünden kaynaklandığını açıkladı.

Apple film Google ram tweet Twitter

Check Also

Neden klozetin kapağını kapatmalıyız?

Kimya şirketi olan Harpic, sifon çekildiğinde klozetin içinde ne olduğunu anlamak için bu anı yüksek hızlı fotoğraf makineleriyle fotoğrafladı. Aerosol damlacıkların patlaması ve kapak açıkken bu parçaların etrafa yayılması kamera ile görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir