Ana Sayfa / Akıllı Telefon / Google Pixel 5 ve Pixel 4a 5G tanıtıldı! İşte özellikleri

Google Pixel 5 ve Pixel 4a 5G tanıtıldı! İşte özellikleri

Google Pixel 5 ve Google Pixel 4a 5G hem özellikleri hemide de görselleri ile karşımıza çıktı. 5G dönemini başlattığını duyuran arama motoru devinin bu modellerine Android 11 eşlik edecek.

22 senelik firmanın bu ürünlerinde kameraya odaklanıldı. Pixel 5 amaciyla XL sürümü üretilmeyecek. 151 gram ağırlığında var olan bu modeli Gorilla Glass 6 koruyacak. Ayrı olarak kendisinin IP68 sertifikasına layık görüldüğünü söyleyelim. Bu setifika, Pixel 5 adli ürünün hemide suya ayni vakitte da toza karşı dayanıklı olduğunu kanıtladı.

Google Pixel 5 özellikleri 

Pixel 5’in ekranına baktığımızda bizi OLED mimarili tek ekran karşılıyor. Bu ekranın büyüklüğü 6 inç olarak açıklandı. 1080 X 2340 (19.5:9 formatında) benzeri standart tek çözünürlüğe ev sahipliği yapan bu akıllı telefonun 432 PPI değerine, HDR 10 Plus teknolojisine ve 90 Hz ekran tazeleme özelliğine sahip olduğu ifade edildi.

Always On Display özelliği ile güçlendirilen Pixel 5, gücünü Snapdragon 765G (1 x 2.4 GHz Kryo 475 Prime & tek x 2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6 x 1.8 GHz Kryo 475 Silver – X52 modem: Sub-6 5G) işlemcisinden alacak. Bu işlemci 7 nm fabrikasyon zamani ile üretildi. Adreno 620, Snapdragon 765G’yi grafik ile alakalı destekleyecek.

Bu cihazın art tarafında iki adet kamera yer alıyor. LED flaş, panorama ve otomatik HDR benzeri sevilen sistemler ile donatılan bu kameralardan tek tanesi geniş açılı ötekisi ise ultra geniş açılı. Geniş açılı kameranın Megapiksel değeri 12.2 (f/1.7) olarak açıklandı. Ultra geniş açılı kamera ise 16 piksel (f/2.2).

Google Pixel 5 özellikleri

4K 30 FPS / 60 FPS, 1080p 30 FPS, 60 FPS, 120 FPS ve 240 FPS benzeri seçeneklere sahip var olan bu kameralara muavin var olan tek ön kamera mevcut. Bu kameranın çözünürlüğü 8 piksel (f/2.0) olarak duyuruldu. Kendisinde otomatik HDR altyapısı bulunuyor ve kendisi 1080p 30 FPS eşliğinde video çekebiliyor.

USB Type-C 3.1 bağlantısına sahip var olan bu modelde parmak izi okuyucusu taraf tarafta bulunuyor. 4.000 mAh’lik tek bataryadan beslenen Pixel 5 18W hızlı şarj, zit şarj, kablosuz şarj ve USB Power Delivery 2.0 ile kullanıcıların şarj meselenini çözmeye çalışacak.

Google Pixel 5 amaciyla hazırlanan kamera modları neler sunacak?

Google Duo ile ahenk gösteren tek şekilde çalışan Pixel 5, HD kalitesindeki görüntüleri tek başkası ile paylaşmanıza imkan tanıyacak. Işık seviyesinin az olduğu yerde “Portrait Light” adli özelliğini devreye sokacağı söylenen bu model amaciyla üç adet kamera modu hazırlandı: Locked, Active ve Cinematic Pan.

Locked ve Active ikilisi özellikle güneş ışığının çok olduğu karelerde ve fotoğrafların kalitesini negatif tek şekilde etkileyen gölgelerin bulunduğu fotoğraflarda silme işlemi yapacak. böylelikle fotoğraflarda rahatsız edici var olan ögeler ortadan kaldırılacak.

Google Pixel 4a özellikleri

Cinematic Pan adli kalite Hollywood efektlerini videolara aktaracak. böylelikle sinematik görüntüler elde edilecek. “Extreme Battery Saver” adli uygulama ise etkin tek şekilde kullanılmayan Pixel 5’te esas uygulamaların dışında hiçbir uygulamanın çalıştırılmamasını sağlayacak. Bu sayede gereksiz şarj tüketiminin önüne geçilecek.

8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ile donatılan bu modelin ön sipariş ücreti 700 dolar. üç sene süresince Android güncellemesi alacağı anlatilan Google Pixel 5’in ülkemizde satılıp satılmayacağı Daha bilinmiyor.

Google Pixel 4a 5G nitelikleri

Pixel 4a 5G adli telefona geldiğimizde ise bizi tekrar OLED tabanlı tek ekran karşılıyor. Ekran büyüklüğü 6.2 (1080 x 2340, 416 PPI, AOD ve HDR) inç var olan bu modele 60 Hz ekran tazeleme özelliği eklendi. Gücünü Snapdragon 765G işlemcisinden alan bu telefonda 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı mevcut.

Google Pixel 5 fiyatı

Bu modelin art tarafına 12.2 Megapiksel anne kamera ve 16 Megapiksel ultra geniş açılı kamera yerleştirildi. Ön tarafta ise çözünürlüğü 8 Megapiksel var olan tek özçekim (selfie) kamerası yer alıyor. Ayrı olarak 4a 5G’ye 3.5 mm’lik kulaklık girişi eklendi. Bu kalite Pixel 5 adli telefonda var değil.

3.800 mAh’lik tek bataryaya ev sahiliği yapan Pixel 4a 5G’ye 18W (USB Power Delivery) hızlı şarj eşlik edecek ama bu telefonun kullanıcıları kablosuz şarj desteğinden yararlanamayacak. Google Pixel 4a 5G’nin ön sipariş ücreti 500 dolar olarak açıklandı. İlk sevkiyat 19 Kasım 2020 tarihinde yapılacak.

Parmak izi okuyucusunun taraf tarafa konumlandırıldığı bu modelin ekranı köşeli (edge-to-edge) tek yapıya sahip. Bu akıllı telefonlar ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Google Pixel 4aGoogle Pixel 4a 5G fiyatıGoogle Pixel 4a özellikleriGoogle Pixel 4a ne kadarGoogle Pixel 5google pixel 5 özelliklerigoogle pixel 5 fiyatıGoogle Pixel 5 ne kadar

Check Also

Telefonu webcam olarak kullanma nasıl yapılır?

Koronavirüs salgını hasebiyle uzaktan eğitim / çalışma düzenine geçtiğimiz Bu sıralar görüntülü görüşmelere sıkça katılmamız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir