Ana Sayfa / Teknoloji / Google yeni yapay zekası LaMDA’yı tanıttı-hemen incele

Google yeni yapay zekası LaMDA’yı tanıttı-hemen incele

Google geçtiğimiz sene pandemi hasebiyle iptal edilen I/O etkinliğini bu sene çevrimiçi olarak yaptı. Oldukça teknik bilgi odaklı var olan bu etkinlik, şirketin yazılımlarında yaptığı faaliyetleri ve yenilikleri içeriyor. ABD‘li teknoloji devinin en çok önem verdiği alanlardan biri var olan suni zeka (AI) da etkinlikte kendine yer buldu.

Yapay zeka alanında uzunca müddettir çalışan şirket, Google asistan ile bunu akıllı telefonlarımıza taşıdı. uzunca vakittir hergün hayatımızda kullanılan Google Asistan bu erken sesli komutlarla Bir hayli işimizi halledebiliyor. ama Daha mükemmel olmaktan çok ırak var olan bu teknoloji özellikle sesli sohbetler ile alakalı mesele yaşıyor. ama Google LaMDA ile bu meselesi değiştirmeye hazırlanıyor.

Google LaMDA ile suni zeka konuşmalarını geliştirecek

Yapay zekanın yaşadığı iletişim sorunlarını çözmek istek eden Google, LaMDA adli suni zeka algoritmasını 18 Mayıs’ta düzen eden I/O etkinliğinde tanıttı. Etkinlikte cihazı tanıtan Google yetkilileri, LaMDA’yı gelecekte suni zeka ile konuşmalarını mükemmelleştirecek en mühim parça olarak tanıttı.

lamda

İnsan sohbetlerinin açık uçlu olduğunu ve çoğu sefer tek yerde başlayıp başka yerde sonlandığını söyleyen şirket, LaMDA sayesinde suni zekanın bunu dahada iyi kavrayacağını söyledi. Önceden tanılanmış yolları izlemek adina düşünerek ahenk gösteren yanıtı veren bu bu suni zeka, bu erken kullandığımız konuşma botlarını Sanki işsiz bırakacak.

Bunun Bir takım örneklerini de sunan Google, LaMDA amaciyla Bir takım ayarlamalar yaparak Pluto ve kağıttan tayyare senaryolarını gösterdi. Bu senaryolarda suni zeka tanımlandığı seyyare veyahut nesne benzeri davranarak konuşmayı ona gör ilerletiyor. Sahiden tek gezegenle konuşma hissiyatını veren algoritma sanki hakikat uçakmışçasına cevap veriyor.

Henüz hiçbir ticari kullanım alanı var olmayan LaMDA’nın, gelecekte Google Asistan, Arama ve Workspace benzeri servislere entegre çalışacak.

Lamdayapay zeka

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir