Ana Sayfa / Teknoloji / Hayat kurtaracak ‘kimlik kartı’

Hayat kurtaracak ‘kimlik kartı’

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı merkezde, Kovid-19 ile ugras kapsamında tek proje çalışması başlatıldı. Başlatılan çalışma kapsamında, ateş ölçebilen kimlik kartı oluşturuldu. sade ama tesirli tek dönem ile yasama geçirilen kimlik kartı, boynunda takılı olduğu kişinin ateş derecesi yükselince, metrelerce uzaklıktan dahi ayrım edilen al tek ikaz ışığı yakıyor. Enseden ölçüm yapan kimlik kartı, tek pil ile takriben 9 ay süre çalışabilirken, görevliler kimlik kartı projesinde bulunan devreler ve başka bilgilerin, bu kartı kullanmak istek eden kişiler ile paylaşılabileceğini belirtiyor.

“İnsanların ateşi yükselince ikaz veriyor”

Dr. Mehmet Hilmi Güler bilim ve zanaat Merkezi’nde Görsel Sanatla Öğretmeni Alp Arslan, “Daha evvelce insanların binaya girerken ateşini ölçen tek robot tasarlamıştık. İnsanlar içeriye girdikten ardindan vakit süresince hükümet kurumlarındakiler, hususi sektördekiler ve öğrenciler 5-6 saat tek ortamda kalıyorlar. İnsanlar binaya girerken ateşleri çok olmayabilir ama bu asama içinde ateşi çıkabilir. Bizim vakit içinde öğrenci veyahut personelin ateşi yükselince haberdar olmak amaciyla bunun benzeri tek şey alana çıktı” dedi.

“Hem kart, hemide ateş ölçer”

“Özellikle minik çocuklarda ve ateşi çıksa da ayrım edemeyenler amaciyla uzaktan da görülebilen tek şey olduğu amaciyla bizim bundan haberimiz olacak ve müdahale etmiş olacağız” diyen Arslan, “Kolay tek düzenek, enseden vücuda temas eden tek sensörümüz var. Enseden sıcaklığı alıyor, kablolarla birlikte boynumuza takılan kimlik kartı üzerindeki ateş ölçen sistem değerleri okuyor ve ekrana düşmesini sağlıyor. Burada 38 ve üzerinde ölçüm yaptık, kişide 38 ve üzerinde ateş olursa o vakit al ziya yanıyor, ateş düşükse yanmıyor ve kimlik kartı olarak kullanılıyor” şeklinde konuştu.

“Bir pil ile 9 ay kullanılabiliyor”

Arslan, içerisindeki tek pilin vasati 9 ay süre ile kullanılabildiğini ifade ederek, “Bu da tek eğitim sezonu süresince yeteri civarindan oluyor. Önce kurumumuzda bunu üretmeye başlayacağız, dahada ardindan istek olursa bütün öğrencilerimizin, başka insanların da kendisinin personellerinde bu ürünü kullanmak isteyenlerle bu verileri paylaşabiliriz” diye konuştu.

“Uyarı ışığının ırak mesafeden görülmesi avantaj”

Çalışmada bulunan 11. derslik öğrencisi Berat Tuna tas ise, “Amacımız, en mühim sorunumuz var olan Kovid-19 ile alakalı tek proje uygulamak istedik. bendeniz de tek öğrenci olarak kendisinin sorunlarımdan yola çıkarak öğretmenlerimiz ile birlikte bu projeye başladık. İnsanların ateşleri değişim gösterebiliyor. Biz bunun devamlılığını sağlayıp, ateş değerlerini her vakit öğrenmek amaciyla tek sistem hazırladık. Enseden alınan veriler ile kişinin sıcaklığını ölçüyor. 38 derecenin üstüne çıkınca devreye giriyor. Işığımız, uzunca mesafeden görülmesiyle de avantaj sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

Selim Kuşcu

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir