Ana Sayfa / Mobil / Huawei’den akıllı otomobil hamlesi! iOS’a rakip mi?

Huawei’den akıllı otomobil hamlesi! iOS’a rakip mi?

Kısa bir süre önce masaüstü bilgisayarı ile karşımıza çıkan Huawei, akıllı otomobil ve katlanabilir telefon patentleri ile bir kez daha gündeme geldi. Çinli firma, ABD’nin bütün çabalarına rağmen çalışmaya devam ediyor.

Huawei akıllı otomobil ve katlanabilir telefon için sahada

ABD’li şirketlere Huawei tarafından üretilen 5G teknolojisini kullanmama emri veren Donald Trump, bu tutumunu sürdürüyor. Akıllı telefon pazarında Samsung’u geçmeyi başaran 33 yıllık marka, otomobiller ve katlanabilir cihazlarla ilgili bazı patentler aldı.

Yayımlanan bilgilere göre Huawei’nin aldığı patentler üç bölümden oluşuyor. Bu bölümler arasında icat patenti, destek patenti ve dış görünüm patenti yer alıyor. İcat patenti kategorisi için alınan patentler oldukça dikkat çekti.

Huawei akıllı otomobil

Huawei’nin bu kategori için aldığı patentler arasında bulunan sistemler şu şekilde:

— Anahtar erişimini ve cihazı kontrol etme yöntemi
— Araç konumlandırma metodu
— Cihaz kontrolcüsü
— Akıllı otomobil

— Akıllı otomobil sistemi
Kablosuz şarj yöntemi
— Elektronik ekipman
Çok çekirdekli yonga
Programlama (zamanlama) sistemi

Destek patenti kategorisine baktığımızda bizi katlanabilen elektronik ekipman, orta büyüklükte çerçeve, arka kapak, araç içi anten modülü ve araç içi iletişim terminali karşılıyor. Buradan hareketle Huawei’nin katlanabilir telefonlar üzerinde de çalıştığını anlayabiliyoruz.

“Katlanabilen elektronik ekipman” tamlaması elbette sadece akıllı telefon ile sınırlı olmayabilir. Ayrıca akıllı otomobillere eşlik edeceği belirtilen akıllı otomobil sisteminin iOS 14 sürümünde bulunan CarKey (dijital anahtar) yazılımına rakip olabileceği söyleniyor.

Huawei katlanabilir telefon

Dış görünüm patentinde ise masaüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar sunucusu, dizüstü bilgisayar ve kullanıcılar için hazırlanmış olan grafik arayüzü gibi bilgisayarlar adına tasarlanan sistemler mevcut. Huawei’den bu patentler hakkında detaylı bir açıklama gelmedi.

Birçok kullanıcı, akıllı otomobil ve akıllı otomobil sistemi konularında bilgi almak istiyor. Zira Huawei bu patentler ile neyi amaçlıyor henüz tam olarak belli değil. Huawei’den Apple’ın CarKey projesini veya Tesla’yı hedef alan bir yenilik görebiliriz.

Huawei akıllı otomobil sistemi

Bilindiği üzere Huawei tarafından üretilen bir CarKey sistemi var ancak Çinli şirketin “akıllı otomobil sistemi patenti” ile tam olarak neyi hedeflediği bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde Apple CarKey’e alternatif bir sistem mi geliyor yoksa Huawei Smart Car isimli bir akıllı otomobil modeli mi geliyor göreceğiz.

Akıllı otomobiller üzerinde çalışmalarına devam eden Huawei, Audi ile bir iş birliği anlaşması imzalamıştı. Bu konu için özel bir departman kuran Çinli şirketin bu patentler ile neler yapacağını analiz edebilmek için biraz bekleyeceğiz.

Huawei akıllı katlanabilir telefonHuawei akıllı otomobilHuawei akıllı otomobil sistemihuawei bilgisayarHuawei grafik arayüzüHuawei katlanabilir akıllı telefonhuawei katlanabilir telefonHuawei masaüstü bilgisayarHuawei Notebook

Kaynak :shiftdelete

Check Also

ABD ve Huawei gerilimi, TSMC’yi zora sokabilir!

Çip üreticisi denilince, akla evvel gelen firmalardan birisi de TSMC. Pazarda liderliği elinde bulunduran Tayvanlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir