Ana Sayfa / Teknoloji / İnsansız hava aracı Skyborg ilk uçuşunu tamamladı-hemen incele

İnsansız hava aracı Skyborg ilk uçuşunu tamamladı-hemen incele

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ilk kez otonom bir donanım / yazılım paketi üzerinde çalışan Skyborg adlı insansız bir hava aracını (UAV) başarıyla uçurdu.

Hava kuvvetleri, İHA‘nın insanlı ve insansız uçaklar arasındaki işbirliğini genişletmeyi hedefliyor. Skyborg aracı ilk test çalışması için Kratos UTAP-22 Mako adındaki bir hava aracına doğru yükseldi.

Skyborg’un gelişimi üzerine çalışılıyor

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı genel olarak insanlı bir hava aracının tüm işlevlerini ve aynı zamanda insanlı operasyon seçeneğiyle de gerçekleştirebilen bir İHA çözümü arıyor. Yeni uçak, Florida‘daki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 130 dakikalık test uçuşu gerçekleştirdi.

Bu esnada sistem çalışmasını güvenli olarak sınıflandırmak adına gereken temel davranışları sergiledi. Nitekim Skyborg, seyir komutlarına yanıt vererek ve koordineli manevralar gerçekleştirerek belirlenmiş “coğrafi sınırlar” içinde kalabildiğini kanıtladı.

Çalışmaları yapan Fighters and Advanced Aircraft adı verilen kuruluş, gelecekteki tüm insansız teknolojinin ana temelini temsil etmesi bekleniyor. Sonuç olarak kuruluş, ilk İHA‘nın otonomi çekirdek sistemi (ACS) olarak da bilinen insansız hava taşıtlarına genel güven oluşturmaya yardımcı olmasını umuyor.

İnsansız hava aracı Skyborg

USAF Araştırma Laboratuvarı ileriye dönük olarak çok sayıda ACS kontrollü insansız uçağı içeren bir dizi test planlıyor. Aslında Skyborg ekibi, uygun fiyatlı ve itibarlı İHA‘larla tam görev özerkliği amaçlıyor. Savaşta kaybedilen veya hasar gören sistemler güvenli bir şekilde değiştirilebilir ve yeniden kullanılabilir olması hedefleniyor.

İnsansız hava aracı Skyborg, bilgisayar hızında ve hızlı savaş kararları verebilen bir sisteme sahip olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu araç savaş sırasında askerlerin hayatlarını korumaya odaklanıyor.

Bayraktar Akıncı TİHA’dan yeni gelişmeler

ABD tarafında İHA çalışmaları devam ederken Türkiye tarafında da TİHA çalışmaları hız kazandı. Baykar Savunma tarafından duyurulan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) gerekli testlerin ardından seri üretime geçileceği bildirildi. Bu yıl içerisinde de ilk teslimatların gerçekleşeceği duyuruldu.

Uzun süredir üzerinde çalışılan TİHA için artık tüm kontroller ve testler tamamlandı. Artık seri üretim sürecine geçildi. TİHA, Baykar tarafından geliştirilen milli ve özgün bir tasarıma sahiptir.

ihainsansız hava aracıSkyborgTİHA

Kaynak :shiftdelete

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir