Ana Sayfa / Akıllı Telefon / iOS 14.2 güncellemesi (GM) çıktı! İşte yenilikler!

iOS 14.2 güncellemesi (GM) çıktı! İşte yenilikler!

iOS 14.2 güncellemesi (GM) yayımlandı. Apple’ın bu sürümü Daha geliştirilme aşamasında. Geliştiriciler ve halka açık var olan teste (public beta) kaydolan kullanıcılar tarafından denenebilen iOS 14.2 GM, Shazam ile Apple’ı birleştirdi.

Denetim Merkezi aracılığı ile denetim edilebilen Shazam, içerisinde barındırdığı müzik tanıma sistemi sayesinde kullanıcılara vakit kazandırıyor ve AirPods ile de ahenk gösteren tek şekilde çalışıyor. Ayrı olarak iOS’u kullanmayı seçenek eden kişileri 100’den çok simge (emoji) ve 8 adet duvar kağıdı bekliyor.

iOS 14.2 güncellemesi (GM) çıktı! İşte yenilikler

Dosya boyutu 4.03 GB var olan iOS 14.2, “golden master” denilen GM kısaltması ile piyasaya sürüldü. Bu bağlamda Apple tarafından üretilen yeniliklere Daha tam manası ile güvenilmediğini ve bu yeniliklerin test edilmek zorunda olduğunu söyleyebiliriz.

Gülen yüz, ninja suratı, kara kedi, kutup ayısı, sinek, biber, sopa ve tüy benzeri enteresan emojileri insanların hizmetine sunan Apple, Shazam uygulamasının Siri aracılığı ile de kullanılmasına imkan tanıyor. denetim Merkezi aracılığı ile etkin edilebilen tek başka eklenti ise kısa tek vakit evvel içerisindeki şarkıların dinlendiği albümlerin bulunduğu tek panel ile ilgili.

iOS 14.2 güncellemesi

Bu panel sayesinde albümlere erişmek artık dahada da kolaylaştı. Bunun dışında görme engeli var olan veyahut görme bozukluğu sebebinden önünü kısmen görebilen kişiler amaciyla “İnsanları Algılama” (People Detection) adli tek yazılım geliştirildi. Bu yazılım iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPad Pro (dördüncü nesil) ve ‌11 ‘ iPad Pro‌ (ikinci nesil) tarafından kullanılabilecek.

Bu yazılım, Büyüteç adli uygulama sayesinde çalıştırılıyor. böylelikle gözlerinde mesele var olan kullanıcılar, iPhone’un kamerasını kullanarak, önünde ne olduğunu görebilecek. Bu özellik, insanları COVID-19 salgınından ırak tutacak.

iOS 14.2

iOS 14.2 (GM), yukarıda anlatilan dört cihazdan birine yakın var olan tek kişiyi veyahut kişileri tespit edecek ve o kişinin ne civarindan uzakta olduğunu söyleyecek. Görme ile alakalı mesele yaşayan kişilere ses, görsel ve kabartma aracılığı ile (gerçek zamanlı) bilgi verilecek.

Kullanıcıları rahatsız eden ve ekrana “Yeni tek iOS güncellemesi mevcut!” tümcesini yansıtan bildirim de ortadan kaldırıldı. iPhone’da kullanılan Apple Watch uygulamasının tasarımı dahada sade tek çizim eşliğinde yenilendi.

Harcamalar denetim altında

iOS 14.2 güncellemesi GM

Apple Card kullanıcıları de ihmal edilmedi. Bu kartı kullanan kişiler tek sene içinde ne civarindan harcama yaptığını görebilecek. Bu güncellemeden evvel yapılan harcamalar haftalık ve aylık bazda kayıt altına alınıyordu.

Ayrıyeten HomePod 14.2 güncellemesini yanında getiren iOS 14.2 GM, Intercom adli tek özelliği kullanıcılar ile buluşturdu. Bu sayede HomePod, HomePod mini ve başka Apple ürünleri (iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods ve CarPlay) birbirlerine sesli iletiler gönderebiliyor. Kendisini etkin etmek amaciyla “Hey Siri, Intercom.” tümcesini kullanmalısınız.

Hem karanlık mod eşliğinde ayni vakitte da karanlık mod olmadan kullanılan iPhone modellerinde kullanılabilen duvar kağıtlarının yanı sıra AirPods kullanıcılarını da sevindiren tek kalite getirildi. AirPods’ın şarjda durduğu süre kısaltıldı. böylelikle kendisinin bataryası dahada geç eskiyecek.

HomePod ile 4K çözünürlüğe sahip var olan Apple TV, iOS 14.2 (GM) sayesinde, birbiriyle ahenk gösteren tek şekilde çalışıyor. Dilerseniz bu güncellemenin getirdiği başka yeniliklere ve düzelttiği problemlere tek göz atabilirsiniz:

Diğer yenilikler

— MagSafe, ten tek kılıf ile savunan iPhone 12 modellerinde iz bırakmayacak.
— Kulağınıza zararli olacak seviyede var olan sesler çalındığında ekrana bildirim yansıtılacak.
— HomePod, Dolby Atmos ile ahenk gösteren tek şekilde çalışacak.
—Maruz Kalma Bildirimleri adli uygulama ile tek araya toplanan istatistikler sağlık merkezlerine iletilebilecek.

Çözülen sorunlar

— Uygulamaların anne ekranda çalışmamasına neden var olan tek mesele ortadan kaldırıldı.
— Kamera uygulaması açıldığında ekrana yansıyan kara ekran meselesi giderildi.
— Kilit ekranında bulunan klavye aracılığı ile yazılan şifrenin kimi algılanmamasına neden var olan tek mesele ortadan kaldırıldı.
— Fotoğraflar uygulamasının resimleri göstermemesine neden var olan tek mesele ortadan kaldırıldı.
— sema vaziyeti adli uygulamanın sıcaklığı Fahrenheit adina Celsius birimi ile göstermesine neden var olan tek mesele tesirsiz hâle getirildi.
— sema vaziyeti adli uygulamanın sema vaziyetini yanlış göstermesine neden var olan alakalı mesele ortadan kaldırıldı.
— Sesli kayıtların gelen aramalar sebebinden sekteye uğramasına neden alakalı mesele ortadan kaldırıldı.
— Netflix aracılığı ile izlenen tek videonun ekranı karartmasına neden var olan tek mesele ortadan kaldırıldı.
— Apple Cash, kendisinden Siri aracılığı ile kazanç gönderilmesini istediğinizde talimatınıza uymayabiliyordu. Bu mesele çözüldü.
— Apple Watch uygulamasının beklemediginiz tek şekilde kapanmasına neden var olan mesele ortadan kaldırıldı.
— Apple Watch ve iPhone arasındaki veri alışverişinin sekteye uğramasına neden var olan tek mesele ortadan kaldırıldı.
— CarPlay’in çalınan müziği algılamamasına neden var olan alakalı mesele tesirsiz hâle getirildi.
— Apple cihazlarının kablosuz şarj teknolojisinden yararlanamamasına neden var olan tek mesele çözüldü.
— iPhone’un iCloud sistemindeki verileri yedeklemesi esnasında Maruz Kalma Bildirimleri adli uygulamayı dönem dışı bırakan alakalı mesele tesirsiz hâle getirildi. bunun için eş meseleler da ortadan kaldırıldı.

Bu güncellemeye erişmek amaciyla iki seçenek mevcut: eğer tek geliştirici iseniz Apple Developer Center’ı kullanmalısınız. eğer tek kullanıcı iseniz bu güncellemeyi kayıt olduğunuz alakalı beta programı aracılığı ile indirebilirsiniz.

iOS 14.2 güncellemesi (GM) ile alakalı neler düşünüyorsunuz?

AppleiOSiOS 14.2iOS 14.2 güncellemesiiOS 14.2 GMiOS 14.2 GM güncellemesiiPhone

Check Also

Telefonu webcam olarak kullanma nasıl yapılır?

Koronavirüs salgını hasebiyle uzaktan eğitim / çalışma düzenine geçtiğimiz Bu sıralar görüntülü görüşmelere sıkça katılmamız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir