Ana Sayfa / Otomotiv / İşte Çin’in sürücüsüz kamyonu

İşte Çin’in sürücüsüz kamyonu

FAW Jiefang ve Amerikan yapay zeka firması oan PlusAI tarafından geliştirilen L3 sürücüsüz kamyon modelinin, 2023 yılında ticari kullanıma girmesi öngörülen L4 modelinin temelini oluşturacağı belirtildi.

L3’ün sunduğu otomasyon, sürücülerin düşük hızda giderken ellerini direksiyondan veya gözlerini yoldan ayırmalarına olanak veriyor. L4 ise, genel olarak insan müdahalesi veya gözetimi gerektirmeyen, daha yüksek otomasyon düzeyine sahip bir model.

7 KAMERA İLE DESTEKLENEN SİSTEM!

Yedi kamera, beş milimetre dalga radarı ve bir ışıklı radarın yanı sıra otopilot sistemi ile donatılmış olan J7, otomatik sollama, şerit değiştirme, şerit ortalama, hız sabitleme, kör nokta izleme, engellerden kaçınma özelliklerine sahip. Seri üretimi yapılacak otonom kamyon, L4 algoritmasını desteklemek için çalışırken düşük maliyetle büyük miktarlarda veri üretecek.

Sürekli otonom öğrenme özelliğine sahip L4 sürücüsüz kamyon modeli, Havadan Programlama (Over-the-Air) teknolojisiyle 2023’te ticari kullanıma girecek.

Çin yapay zeka

Kaynak :sozcu

Check Also

2. el fiyatları 50 bin ile 150 bin TL arasına sıkıştı

2. el otomobil pazarındaki hareketlilik son günlerin en popüler konuları arasında. Sahibinden internet sitesi, pazarın kasım ayı verilerini açıkladı. Buna göre kasım ayı boyunca yayınlanan otomobil ilanlarının neredeyse yarısı '50 bin TL ile 150 bin TL' aralığında...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir