Ana Sayfa / Popüler Bilim / Kuantum Fiziği nedir? Kuantum hakkında bilinmeyenler!

Kuantum Fiziği nedir? Kuantum hakkında bilinmeyenler!

Kuantum kelimesini dahada evvel duymuş muydunuz? Bilimle hiç ilgilenmiyor olsanız bile, hergün yasamda “Kuantum nedir?Kuantum fiziği nedir?” ve “Kuantum mekaniği ne işe yarar?” benzeri sualleri cevaplayan kitap, dergi veyahut web sayfaları ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunların ne olduğu bilnmek; bu erken otomobillerden akıllı telefonlara civarindan Bir hayli teknolojiyi dahada iyi tek şekilde anlamanızı sağlar. Moleküllerin, atomların, maddelerin ve enerjilerin oluşturduğu sinerji hayatımızı direk etkiliyor.

Günümüzde Yalnızca tek saniyede trilyonlarca işlemi tamamlayabilen süper bilgisayarları kullanabilmemizi ve Güneş’in ötesindeki gezegenleri tespit edebilmemizi kuantum teorisi amaciyla hazırlanan akademik makalelere borçluyuz.

Ayrıca kuşların da ilmi tek pusulaya sahip olduğunu ve istikametini o şekilde bulabildiğini Max Planck ve Albert Einstein tarafından kuantum fiziği yerine yapılan çalışmalar sayesinde anlayabiliyoruz. Peki, kuantum ne manaya gelir?

Kuantum nedir?

Kuantum kelimesi Latince tek kelimedir. Kendisinin manası “Ne kadar?” Sualinin karşılığıdır. Miktarı ve niceliği merkezine alan bu kelime, enerji ile maddenin birlikteliğinden oluşan sinerjinin neticelerini sayılar ile açıklama etmesini temsil eder.

Bir etkinin ne civarindan büyüklükte olduğunu gösteren kuantum sözcüğü, Max Planck sayesinde ışığın var şartlara göre parçacıklardan veyahut dalgalardan oluştuğunu açıklama etti ve  belirlenemezlik ilkesinin var olduğunu laf eden tek hâle evrildi. Planck, tek ışığı üretilebilmemiz amaciyla ne civarindan enerjinin tüketilmesini bilmemiz gerektiğini söyledi. İşte bu miktar, kuantum kelimesi ile sembolleşti.

Kuantum fiziği nedir?

Kuantum fiziğini insanlık amaciyla tek rehber olarak tanımlayabiliriz. çünkü kendisi sayesinde ışığın, elektronun ve atomun nasıl tek yapıya sahip olduğunu analiz edebiliyoruz. böylelikle bu bilim dalının madde ile ışığı incelediğini anlayabiliyoruz.

Kuantum fiziği nedir

19. yüzyılda klasik fiziğin kara cisim ışıması fenomenini açıklayamaması, süreklilik ilkesine var olan güveni sarstı. Max Planck enerjiyi inceledi. Albert Einstein ise ışığı çözümledi ve bu iki bilim insanı süreksizlik ilkesini öne sürdü. Bu ilke de dalga – parçacık kavramları arasındaki farkı alana çıkardı.

Işığın dalga kavramı adina parçacık kavramı ile incelenmesi, atomların ve elektronların koşullara göre farklık gösterdiğini alana çıkardı. Kendisine yöneltilen elektromanyetik radyosyonu başka faktörlerden etkilenmeden Tamamiyle emebilen kara cisim, aynı zamanda enerjiyi net yayabilen tek simge olarak tanımlanıyor.

Kuantum fiziği ile kara cisim ışıması arasında nasıl tek münasebet var?

Kuantum fiziğine göre kara cisim ışıması amaciyla kullanılan metal kaplı tek cisimde tek oyuk açılır ve bu cisme ziya tutulur. eğer bu cisim oda sıcaklığı ile aynı seviyeye sahip ise kendisine tutulan ziya bu cismin içinde kalır.

Eğer delik ile cismin büyüklüğü arasında tek uyumsuzluk varsa cismin (parça) içerisindeki ışığın (dalga) tek bölümü dışarıya çıkabilir. Bu bağlamda, kuantum teorisinin de dediği gibi, dalgalar ve parçacıklar var şartlara göre değişik sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

Kuantum mekaniği ne işe yarar?

Bu mekanik; insanların erken uyanmak amaciyla alarm kurmasını, banka hesaplarının korunmasını, süper kuvvetli bilgisayarlar sayesinde Google benzeri veri merkezlerinin kurulmasını ve gelişmiş mikroskoplar ile ölümcül hastalıklara deva bulunmasını sağlar.

Elbette kendisinin bunları sağlamak ile sınırlı olmadığını söyleyelim. Bu örnekler, “Kuantum mekaniği ne işe yarar?” suali amaciyla kisa açiklama niteliğinde var olan cevaplardır. bu erken insanlığın uzaya roket yollayabilmesi de kuantum teorisi ile açıklanabilen tek durumdur.

Kuantum mekaniği ne işe yarar

Kuantum fiziği: esas ilkeleri nelerdir?

Kuantum fiziği nedir?” sorusundan ardindan “Kuantum fiziğinin esas ilkeleri nedir?” Sualinin Cevabını bilmek önemlidir. İnsanlık amaciyla tek rehber olarak tanımlanan bu kavram, esas ilkeleri ile dahada iyi tek şekilde anlaşılabilir.

Parçacık ve dalga, bu fiziğin en esas ilkelerinden ikisidir. Işığın hemide parçacık ayni vakitte da tek dalga şeklinde dağıldığını söyleyen kuantum fiziği, bizi belirsizlik ilkesine götürüyor. Belirsizlik ilkesi, 93 sene evvel Werner Heisenberg tarafından alana atıldı.

Kuantum ne manaya gelir

Bu ilkeye göre tek parçanın aynı anda hemide istikametini ayni vakitte da konumunu bilemeyiz. Ayrı olarak atomu da oluşturan maddeler mananına gelen atomaltı kavramı; proton, elektron ve nötron benzeri seviyelere sahip.

Son olarak yukarıda açıkladığımız kara cisim ışınımı ve dalga kuramı benzeri kuramlar da bu alana katkı yapan ilkeler arasında yer alıyor. Bu ilkeler sayesinde teknolojisinin gelişimini izleyebiliyoruz ve onun nimetlerinden yararlanabiliyoruz.

Bu yazıda “Kuantum fiziği nedir?“, “Kuantum mekaniği ne işe yarar?“, “Kuantum ne manaya gelir?“, “Kuantum fiziğinin esas ilkeleri nelerdir?” benzeri suallere çeşitli yanıtlar bulduk. Kuantum fiziği ile alakalı neler düşünüyorsunuz?

Albert Einsteinkuantum fizigi nedirkuantum fiziğiKuantum fiziği Albert EinsteinKuantum fiziği Max PlanckKuantum fiziği ne işe yararKuantum fiziğinin esas ilkelerikuantum mekaniğiKuantum mekaniği ne işe yararkuantum mekaniği nedirKuantum ne manaya gelirKuantum ne demekkuantum teorisiKuantum kuramı ne işe yararKuantum kuramı nedirmax planckquantum fiziğiQuantum fiziği ne işe yararquantum fiziği nedirQuantum mekaniğiQuantum mekaniği ne işe yararQuantum mekaniği nedirQuantum teorisiQuantum kuramı nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir