Ana Sayfa / Genel / Laparoskopi Nedir ?

Laparoskopi Nedir ?

Laparoskopi, karın bölgesi içi ve üreme organlarının görüntülenebildiği kapalı girişime verilen addır. Bu girişim hastanın rahatsızlık semptomları doğrultusunda hastalığın teşhis ve tedavisi için kullanılan bir yöntemdir.

 

Laparoskopik Girişim Nasıl Yapılır?

 

Laparoskopik girişim, karın bölgesinde göbek çukurunun bulunduğu yerden 4 ila 12 mm genişliğindeki kesik içerisinden endoskop yardımı ile karın içine girilir. Bu kesiklere laparoskopik port adı verilir. Açılan kesiğin yanı sıra iki delik daha açılır ve laparoskopik cerrahi aletleri karın içine doğru yavaşça ilerletilir. Karın içi basık yapıda ve organlarla dolu olduğundan görüntülenen alanın daha geniş ve elde edilen görüntünün daha net olabilmesi için karın içi hava ile doldurularak şişirilir. Laparoskopi ameliyatı hastalarda küçük kesiklere yol açtığı için ve açık ameliyatlardan daha az estetik görüntü bozukluğu verdiği için tercih sebebi olabilmektedir.

 

Laparoskopi Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

 

laparoskopi ameliyatı geçiren hastalar açık cerrahi operasyonlara bakılarak daha az ağrı hissettiği belirlenmiştir. Aynı zamanda açık ameliyata göre kanama yoğunluğu da azalma göstermektedir. Estetik görüntü açısından bakıldığında da kapalı girişim yani laparoskopik ameliyat daha az iz bırakmaktadır.

 

Laparoskopik Cerrahi Komplikasyonları Nelerdir?

 

Öncelikle yapılan laparoskopik bir girişim bu alanda tecrübe kazanmış cerrahlarca yapılmalıdır. Karın içinin daha iyi görüntülenmesini sağlayabilmek amacıyla karın iç kısmı karbondioksit gazı ile şişirildiğinden bazı solunumsal sorunlar meydana gelebilir. Bunların yanı sıra enfeksiyon, cerrahi girişimlerin yapıldığı kesiklerde kanama, bulantı ve halsizlikte oluşabilecek komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Fakat yine de açık ameliyata göre daha az komplike durumlar yaşanmaktadır.

 

Laparoskopi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

 

Teşhis amaçlı laparoskopi ameliyatı çoğunlukla kısa sürelidir. Hemen hemen 20 ila 30 dakika aralığında bitmesi beklenir. Tedavi amacı ile yapılan laparoskopik girişim süresi ameliyata ve hastanın öyküsüne bakılarak değişiklik gösterecektir. Bunların yanı sıra hastaya laparoskopi ameliyatı yapıldığı gün hastalar taburcu edilebilir. Açık ameliyatlarda olduğu gibi gözetim altında tutulmaya genellikle gerek yoktur. Teşhis amaçlı bir laparoskopik girişim yaptırdıysanız eğer 5 ila 7 gün içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında da açık ameliyatlara göre daha çabuk bir iyileşme süreci ortaya çıkmaktadır.

 

 

Check Also

Emre Rothzerg, Dijital Dünyada Farklar Yaratacak Ajansı Kurdu

Yazılım mühendisi ve sistem güvenliğinde önemli bir isim olan Emre Rothzerg, farklı bakış açısına sahip, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir