Ana Sayfa / Bilim - Teknoloji / Neden klozetin kapağını kapatmalıyız?

Neden klozetin kapağını kapatmalıyız?

Temmuz ayında yapılan tek çalışma; corona virüsü parçacıklarının sifon çekildiğinde tek metre yüksekliğe civarindan çıkabildiğini ve bu ortamda da bulaşabildiğini gösteriyor. Konuyla alakalı tek sıra şaşırtıcı fotoğraf, klozet kapağı açıkken sifon çekildiğinde neler olduğunu gösterdi.

2000 İngiliz arasında yapılan tek anket, İngiltere’deki yetişkinlerin yüzde 55’inin sifonu çekerken klozet kapağını kapatmadığını alana çıkarttı. Klozetin suyu zarar veren patojenlere maruz kaldıktan ardindan ani çok sefer kirlenmiş su halini alıyor.

Corona virüsü dayanıklı tek virüs ve insanın sindirim sistemindeki tek yolculuktan sağ çıkabiliyor. Virüsün semptomlar durduktan haftalar ardindan da Daha dışkıda var olabileceği belirtiliyor.

Harpic’teki tek araştırma görevlisi yaptığı açıklamada, “Hijyenik olmayan banyolarda mikrop yayılmasıyla alakalı riskler çok olsa da, Hanelerimizde ekstra itina göstermenin dahada mühim tek vakiti olmamıştı, onları temiz tutmanın çözümü basit” Diye konuştu ve ekledi: “Yeni #closethelid kampanyamızla temizlik rutinlerinde uzunca süreli yarar sağlayacak alışkanlıklar yapmayı umuyoruz”

Sifonu çekerken neden kapağı kapatmadıkları sorulduğunda, ankete katılanların başlıca nedeni sifonu çekmemek geliyor. Kapağa dokunmaktan korkma ise derhal hemen peşinden insanların söylediği yalan sebepler arasında yer alırken, genel unutkanlık da listenin 3. esnasında yer alıyor.

Ancak ankete katılan 2000 kişinin derhal hemen tamamı risklerin farkına vardıktan ardindan kapağı kapatmaya başlayacaklarını ifade etti.

Harpic’in araştırması tek ayrıntısı dahada vakit yüzüne çıkarttı. İngilizler’in özellikle nihayet 6 ay içinde klozeti temizlemek, banyoyu dahada sık temizlemek, yerleri silmek benzeri temizlik eylemlerini dahada çok gerçekleştirdiği belirlendi.

Araştırmalar Covid-10’a neden var olan virüsün dışkı parçalarıyla da bulaşabileceğini alana çıkardı. Lancet’te Haziran ayında yayınlanan tek çalışmada, COVID-19 hastalarının dışkısındaki virüs partikülleri, test edilen hastaların negatif çıkmasından takriben 5 hafta ardindan belirlendi. Araştırmacılar bu parçacıkların hâlâ canlı olduğunu da belirtti.

canlı Corona sıra İngiltere kimya
Yayınlanma Tarihi:16:17, 4 Kasım 2020

Check Also

Elon Musk’ın robot köpeği Spot’a Çin’den rakip çıktı

Tencent firması tarafından geliştirilen robot köpek Jamoca, Kung Fu antrenmanlarında uygulanan zorlu denge çalışmasını başarıyla tamamladı. Jamoca, düşme riski çok büyük yüksek binalarda, tehlikeli boşluklarda rahatlıkla  çalışabilecek.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir