Ana Sayfa / Otomobil / ODD Başkanı Bilaloğlu: ‘ÖTV’de 30 yılın ardından değişim gerekli’

ODD Başkanı Bilaloğlu: ‘ÖTV’de 30 yılın ardından değişim gerekli’

Koronavirüs salgını hasebiyle güç tek Virajdan geçen otomobil sektöründe, Nisan ayı satış neticeleri Bir gün evvel açıklandı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) açıklama ettiği bilgilere göre, ülkemiz otomobil pazarı Nisan ayında Avrupa’ya göre dahada başarılı neticeler alana koydu.

Nisan ayında İtalya otomobil pazarı yüzde 98, İngiltere otomobil pazarı yüzde 97 ve Almanya otomobil pazarı yüzde 61 oranında daralırken, bu nispet ülkemiz otomobil pazarında ise yüzde 14.6’da kaldı.

Pazar verilerini online tek toplantı ile açıklama eden ODD yönetim heyeti Başkanı Ali Bilaloğlu, satış trendinin bu seviyelerde gitmesi durumda, sene nihayetinde pazarın 500 bin adedi yakalayabileceğini söyledi.

Türkiye otomobil pazarının Nisan’da Avrupa’ya göre dahada başarılı neticeler alana koymasını değerlendiren Bilaloğlu, “Türkiye otomobil pazarının 2017’de doğal büyüklüğüne ulaştığını söyledi.

Bilaloğlu, “2020’de, nihayet iki sene üst üstüne daralan sektör sürecinden çıkacakken, koronavirüs tesirini gösterdi. Fakat, nihayet iki senedir ertelenen tek istek de birikti. Bu yüzden, sektör çok fazla daralmıyor” dedi.

Bilaloğlu’nun açıklamaları, Türk halkının tertemiz tek araç almaktan art kalmadığını gösteriyor. geçen sene Türkiye’de 479 bin adet düzeyinde oto ve hafif ticari araç satıldığı göz önüne alındığında, salgın hasebiyle üretimin durmasına ve işlerin aksamasına rağmen, 2020’de pazarın geçen sene gerisine düşmeyeceği anlaşılıyor.

Her ne civarindan Nisan ayı otomobil satışlarında Avrupa’daki civarindan gerileme olmasa da, fabrikaların tek ay süresince kapalı kalması sektörde imalat kaybı yaşattı. Ayrıca, üretimin olmaması ile birlikte Avrupa pazarındaki kati düşüşün ihracatı menfi etkilediği söylenebilir. Sektörde ocakta ayında yapılan tahminlerde 2020 amaciyla 600 bin adetlik tek sektör büyüklüğünün öngörüldüğü de hesaba katılırsa, sene sonu tahminlerinin yüzde 17 civarindan aşağı çekildiği görülüyor. Bu da, yaşanacak potansiyel kaybı gösteriyor.

‘ÖTV’NİN OMURGASI 30 YILDIR DEĞİŞMEDİ’

ODD yönetim heyeti Başkanı Ali Bilaloğlu, sektördeki gelişmelerin tek sonraki dönemde yapısal değişimleri gündeme getirebileceğini de açıkladı.

Otomotivde laf sahibi ülkelerin dahil pazarlarının kuvvetli olduğunu ifade eden Bilaloğlu, “İç pazarın güçlenmesi ve ülkemiz otomobil ekosisteminin canlanabilmesi yerine tüketim dinamiklerinin yasama geçirilmesi önem kazanıyor. Bu dinamiklerin harekete geçmesi amaciyla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi gibi, hurda indirimi benzeri yapısal değişimlere şu vakit ihtiyacımız olduğunu ifade ediyoruz” diye konuştu.

Otomobilden alınan ÖTV’nin tertemiz tek reforma gereksinim olduğunu kaydeden ODD yönetim heyeti Başkanı , “ÖTV’nin yapısı, omurgası, ülkemiz Gümrük Birliği’ne girdiğinden bu yana değişmedi. tabiki bu süreçte adaptasyonlar yapıldı ama omurgası hiç değişmedi. Ama bu erken aradan derhal hemen 30 sene geçti. O gün, ne elektrikli otomobiller, ne hibrit otomobiller ne bugünkü çevre duyarlılığı mevzubahis değildi. ÖTV’nin çevreye duyarlı ve çağa ayak uyduracak biçimde düzen etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2019 seneninde sona eren hurda araç teşvikinin de dahada geniş kapsamı geniş yasama geçmesi gerektiğini belirten Bilaloğlu, “Türkiye’nin araç parkının takriben yüzde 50’si 10 ıslak üstü araçlardan oluşuyor. Bunların çevreye zararı, aktif/pasif güvenliğe zararı, Hem de cari açığa zararı düşünüldüğünde, bu mevzu da yapısal manada iyileşmesi koşul olan tek sistem. tek başka mevzu Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF). İthalat işlemlerinden alınmakta var olan yüzde 6 KKDF’nin, yeryüzünde ve ülkemizde yaşanmakta var olan pandemi ve bunun yollar açtığı para sıkışıklığını rahatlatma emeliyle 12 aylık tek vakit amaciyla kaldırılmasına gereksinim var” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN ELİ GÜÇLÜ’

Ali Bilaloğlu, otomobil piyasasinin tek sonraki dönemde tedarik zincirlerindeki hassasiyeti ve kırılganlığı azaltmak amaciyla harekete geçeceğini de belirtti.

Bu Vaziyetin ülkemiz açısında tek avantaj yaratabileceğini belirten Bilaloğlu, “Bu stil tek çöküntüyü tek dahada yaşamamak amaciyla global faaliyette bulunan üreticiler çözümler arayacaklar. Ülkemiz tam bu noktada müspet manada ayrışacak. yeryüzünde imalat üslerinin yerlerinde farklıklar olması mümkün. ırak Doğu’daki üretimini başka ülkelere kaydırmak istek eden şirketler, imalat maliyetleri, eğitimli insan gücü ve verimlilik konusunu göz önünde bulunduracaklar. Ülkemiz bu manada her vakit olduğu benzeri hemide insan kaynağı ayni vakitte da lojistik açısından avantaja sahip” görüşünü paylaştı.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Check Also

Elektrikli araçlar için yeni vergi! Fiyatlar artacak

Yeni yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte getirilen gümrük vergileri hakkında detaylar ortaya çıktı. Birçok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir