Ana Sayfa / Otomotiv / Otomotivin merkezinde satışlar yarı yarıya düştü!

Otomotivin merkezinde satışlar yarı yarıya düştü!

Mayıs ayında operasyona başlayan oto satış merkezleri olmasına karşın Almanya’da satışlar yüzde 50 oranında azaldı. Alman markaların satışları BMW yüzde 62, Opel yüzde 60, Volkswagen yüzde 52, Mercedes-Benz yüzde 43 ve Audi yüzde 46 geriledi.

İLGİLİ HABEROtomotivin mayıs ayı şampiyonlarıOtomotivin mayıs ayı şampiyonları

Alman pazarında faaliyette var olan Bir hayli yabancı markada ise ağırbaşlı satış kayıpları kayda geçti. Dacia yüzde 63, Seat yüzde 61 ve Ford yüzde 57 oranında geriledi. Nisan ayında satışlarını artıran Tesla ise mayıs ayında yüzde 28 oranında geriledi. ama elektrikli oto satışları müspet seyretti.

Elektrikli oto satışları 5578 adet olarak yüzde 21 artış gösterdi ve pazarın yüzde 3.3’lük hissenini elde etti. Bu rakam 2019 Mayıs ayında yüzde 1.4 olarak gerçekleşmişti. Plug-in hybrid otomobiller ise 6755 adet satıldı ve yüzde dört artış göstermiş oldu. İçten yanmalı motorlu var olan otomobiller dizeller yüzde 52 ve benzinliler de yüzde 56 oranında geriledi.

İLGİLİ HABEROtomobil satışları düştü, kiralama talepleri arttı mı?Otomobil satışları düştü, kiralama talepleri arttı mı?

Almanya’da mayıs ayındaki gerileme Fransa ve İtalya’daki ile aynı seviyede oldu. İspanya’da ise gerileme yüzde 73, İngiltere de ise yüzde 89 seviyelerinde gerçekleşti. Alman otomobil sektöründe evvel 5 ayda yaşanan gerileme ülkenin 1990 yılından beridir yaşadığı en hatri sayilir büyüklükte kayıp olarak nitelendiriliyor.

Almanya Audi Avrupa BMW Ford Fransa İngiltere İspanya İtalya Mayıs ayı Mercedes Opel oto Volkswagen
nihayet güncelleme: 12:37 05.06.2020

Check Also

2. el fiyatları 50 bin ile 150 bin TL arasına sıkıştı

2. el otomobil pazarındaki hareketlilik son günlerin en popüler konuları arasında. Sahibinden internet sitesi, pazarın kasım ayı verilerini açıkladı. Buna göre kasım ayı boyunca yayınlanan otomobil ilanlarının neredeyse yarısı '50 bin TL ile 150 bin TL' aralığında...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir