Ana Sayfa / Teknoloji / Parmak izi teşhisinde yerli yazılım dönemi: Biyometrik Veri Sistemi aktifleşiyor

Parmak izi teşhisinde yerli yazılım dönemi: Biyometrik Veri Sistemi aktifleşiyor

Terör, erkek öldürme, uyuşturucu, hırsızlık benzeri Bir hayli olayın dahada acele aydınlatılması ile alakalı mühim oyun oynayan parmak izi teşhisinde tertemiz tek döneme giriliyor. İçişleri Bakanlığı, türk mali ve millî yazılım var olan Biyometrik veri Sistemi’ni tek sonraki sene etkin hâle getirmek amaciyla düğmeye bastı.

DIŞA BAĞIMLILIK ORTADAN KALKTI

Türkiye gazetesinin haberine göre, sistem sayesinde, bütün biyometrik verileri işleme, adli inceleme, kimlik tanıma ve doğrulama işlemleri yapılabilecek. Bu sistem sayesinde dışa bağımlılığın ortadan kalktığını belirten Bakanlık yetkilileri, tekrar türk mali ve milli olarak, bu alanda yazılım yapabilen yeryüzünde 7 ülkeden biri olma hedefine de ulaşıldığını vurguladı.

117 BİN olay ÇÖZÜLDÜ

Öte yandan, güvenlik genel Müdürlüğü ile Jandarma genel Komutanlığı arasındaki parmak izi paylaşımı sayesinde Bir hayli kilit olay çözüldü. Bugüne civarindan 490 bin 849 olaya ait 466 bin 745 olay yeri izi incelendi. Yapılan çalışmalar neticeninde 118 bin 45 şüphelinin olayla irtibatı olduğu tespit edildi. Parmak izi uygulamasıyla 117 bin 648 olayın çözülmesi sağlandı.

BİRÇOK olay AYDINLIĞA KAVUŞTU

Söz konusu olaylardan üç bin 579’u terör, iki bin 468’i erkek öldürme, 6 bin 316’sı uyuşturucu, seksensekiz bin 288 hırsızlık, 16 bin 997’i de başka suçlar. Böylelikle olayın failleri yakalanırken, Bir hayli olay da aydınlığa kavuşmuş oldu. Ayrıca, bugüne civarindan 34 bin 583 olayın bilgi ve görüntüleri sisteme girildi. Bu görüntüler sayesinde de 9 bin 398 olay çözüldü.

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir