Ana Sayfa / Güvenlik / Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar!

Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar!

Bir güvenlik araştırmacının yayınlamış olduğu tertemiz rapora göre, Apple’ın web tarayıcısı Safari’deki tek hata, pc korsanlarının Mac ve iOS işletim sistemli cihazlardan dosya sızdırmasını mümkün vaziyete getiriyor.

Apple, Safari’deki güvenlik açığı amaciyla 2021’i bekleyecek!

Polonyalı güvenlik firması REDTEAM.PL’nin kurucu ortağı olan Pawel Wylecial, hatayı evvel olarak Nisan ayında keşfetti ve hiç vakit kaybetmeden Apple’a bildirdi. Teknoloji devinin bu hatayı 2021 seneninde düzelteceğini belirtmesi sonrasında, Wylecial elindeki detayları halkoyu ile paylaşmaya karar verdi.

Açığın Safari’nin metin, bağlantı, dosya ve başka içeriklerin tarayıcılar arası paylaşımına destur veren tertemiz tek web standardı var olan Web Share API‘de keşfedildiği belirtiliyor. Apple’ın web tarayıcısı, kullanıcıların hemide iOS ayni vakitte da macOS cihazlarında mahalli olarak depolanan dosyaları paylaşmalarına imkan tanıyor.

Ancak bu özellik, tek Yazıyı veyahut başka tek muhtevası Safari’yi kullanarak çevrimiçi olarak paylaşmaya çalıştıklarında cihazdan saklıca dosya çalan perişan Emelli web siteleri tarafından istismar edilebiliyor.

Web Paylaşımı API’sinde keşfedilen bu hatali netlikle kaygı verici, ama Apple’ın Wylecial’ın art bildirimini dikkate alma şekli de öyle. Güvenlik araştırmacıları çoklukla hataları halkoyu ile paylaşmadan evvel şirketlere 90 hergün tek güvenlik açığı ifşa süresi verir. ama Apple meselesi istikbal sene baharına civarindan erteleyerek Wylecial’a Sanki hatayı her biri ile paylaş dedi. Safari’deki güvenlik açığı ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

Applegüvenlik açığısafarisafari güvenlik açığı

Check Also

Airbnb kullananlar için kötü haber!

California merkezli olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren konut kiralama firması Airbnb, kullananları üzebilecek bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir