Ana Sayfa / Tekno Haber / Sağlık Bakanlığı’ndan corona virüs rehberi!

Sağlık Bakanlığı’ndan corona virüs rehberi!

Tüm hayat benzeri ülkemiz de ‘yeni normaller’e alışma yolunda ilerliyor. bu kapsamda hayatımızdaki Bir takım alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekebilir. Şu sıralar olay sayısında da azalma yaşanıyor. Kontrollü yasamsal hayat olarak isimlendirilen bu dönemde, dikkat etmemiz koşul olan Bir takım noktalar var. Sağlık Bakanlığı da bu kapsamda değişik sektörler amaciyla corona virüs kılavuzu yayınladı. İşte Toplumda Salgın Yönetimi!

Sağlık Bakanlığı corona virüs rehberi: Toplumda Salgın Yönetimi

Toplumda Salgın Yönetimi isimi altında yayınlanan rehberde Bir hayli değişik sektör bulunuyor. Bu sektörler arasında maden, sektör yeri, şantiye, bakkal, minibüs ve AVM’leri saymak mümkün.

Yayınlanan rehberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Peki hangi sektörler için, hangi maddeler dikkat çekiyor?

Bakkallar amaciyla alınacak tedbirler arasında elbette maskesiz müşterilerin içeri alınmaması kriteri bulunuyor. Ayrı olarak çalışan ve alıcı dahil dört metrekareye tek kişi olacak şekilde bulunulması da şart. Sıra bekleyen müşteriler iş yeri dışında yasamsal ara kaidelerine göre belirlenmiş işaretlerde beklemeli ve personelin dinlenme alanlarında tek metrelik yasamsal ara korunmalı.

Pazar yerleri amaciyla alınması koşul olan önlemlerin başında ise bütün giriş ve çıkışların denetimi bulunuyor. Pazarlara da maske ile giriş mecburi ve her dört metrekareye tek kişi olacak şekilde sınırlandırılması gerekiyor. sektör esnafının bağırarak satış yapmaması da alınacak tedbirler arasında.

Minibüslerde her müşterinin kendisinin fiyatını kendisi vermesi ve kazanç üstünü kendisi alması gerekiyor. tek kişilik koltuklara 1 kişi, iki kişilik koltuklara tek kişi, dört kişilik koltuklara üç kişi oturacak şekilde yolcu alınabiliyor. vakit içinde araca binen her müşteriye yetecek şekilde içki bazlı el antiseptiği de tekrar bulunması gerekenler arasında. Minibüslerde de maske takmak zorunlu.

AVM’lere baktığımızda ise her 10 metrekareye tek kişi olacak şekilde kişi sayısının sınırlandırılması gerektiğini görüyoruz. Ayrı olarak olabildiğince çok sayıda giriş kapısının açılması da önemli. aş katlarındaki bütün sehpa ve sandalyenin kullanılması engellenmeli ve artık AVM’lerde vale hizmeti ve tasit yıkama hizmeti verilmemeli, broşür dağıtımı, mama sandalyesi kullanımı, genel alanlarda aş ve başka gıdaların tüketimi yapılmamalı.

corona virüscorona virüs amaciyla alınacak önlemlercorona virüs rehberisağlık bakanlığısağlık bakanlığı corona virüs rehberitoplumda salgın yönetimi

Check Also

Türk savunma sanayinden Azerbaycan mesajı!

İnsansız sema araçları ve çalisan taşıyıcılar başta olmak üzere Türkiye’nin müdafaa endüstri alanında her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir