Ana Sayfa / Teknoloji / Son Dakika: Türkiye kendi uydusunu uzaya gönderen 10 ülke arasına girecek

Son Dakika: Türkiye kendi uydusunu uzaya gönderen 10 ülke arasına girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat A.Ş’nin Gölbaşı Yerleşkesi’nde incelemelerde bulunarak şirketin çalışmaları ile alakalı bilgi aldı.

Türkiye’nin uydu yayıncılığında Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerine hitap eden, sektörde mühim tek aktör olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, “TÜRKSAT, çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. TÜRKSAT 5A, 2020’nin nihayet çeyreğinde, TÜRKSAT 5B, 2021’nin 2. çeyreğinde, TÜRKSAT 6A, 2022’de uzaya gönderilecek. Haberleşme uydularımız uzaya eriştiğinde ülkemiz, görüntü, ses ve veri iletişimi ile birlikte başka katma kıymetli hizmetlerimizle yeryüzünde laf sahibi olacak. Cumhuriyetimizin 100. seneninde Türkiye, Dünya’da haberleşme uydusu üretebilen 10 memleket arasında yerini alacak” dedi.

“ORTAK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ OLACAK”

Türksat 6A’nın türk mali tek uydu projesi olduğunun altını çizen bakanimiz Karaismailoğlu, “TÜRKSAT 6A’nın sözleşmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 15 Aralık 2014’de imzalandı. Bu uydumuz, Bakanlığımız ve TÜRKSAT A.Ş. ile birlikte TÜBİTAK, TAI, ASELSAN ve Ctech benzeri kuruluşların müsterek çalışmasının ürünü olacak” diye konuştu.

“KABLO TV ABONE SAYISININ tek MİLYON 400 BİNE ULAŞMASINI HEDEFLİYORUZ”

TÜRKSAT A.Ş’nin kablo altyapısı üzerinden sayısal televizyon, geniş bant web ve sabit telefon hizmeti verdiğine de vurgu yapan Karaismailoğlu, “1 milyon 300 bine yakın Kablo TV abone sayısının yılsonuna kadar, tek milyon 400 bine çıkarılmasını öngörüyoruz. tek milyonu aşan kablonet abone sayısının da yılsonuna civarindan tek milyon 100 bine çıkarılması önceliğimizdir” şeklinde konuştu.

“KAPASİTENİN GELİŞTİRİLMESİ ÖNEMLİDİ”

Türksat A.Ş’nin tertemiz stratejik projeleri ile alakalı bilgi alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Ülkemizin uydu haberleşme kapasitesinin geliştirilmesi ve savunması çok önemlidir. Kablo TV altyapımızın etkin ve rantabl kullanılması, yayıncı kuruluşlara çok kaliteli hizmet sunulması kayda değerdir. Katma kıymetli bilişim hizmetlerinin yaygınlaştırılıp, bilgi güvenliğine baz alinarak çabalarınızı destekliyoruz. Bu yöndeki her biçimde yatırım tasarılarını yakından takip etmekte ve yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir