Ana Sayfa / Mobil / Taksicilerden Uber’e karşı yeni hamle

Taksicilerden Uber’e karşı yeni hamle

Hem web sitesine ayni vakitte da uygulamasına kazançlan erişim engeli istinaf mahkemesinden dönen Uber ile alakalı tartışmalar sürerken sarı taksiciler tekrar yargıya başvurdu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Uber’in engelini kaldıran istinaf mahkemesinin kararı amaciyla temyiz başvurusunda bulundu.

66 ülkede 700’den çok şehirde gün içinde 19 milyon yolcuya hizmet veren Uber’e Türkiye’de erişim engeli getirilmişti. 2019 seneninde hemide web sitesine ayni vakitte da uygulamasına girenlemeyen Uber’e erişim engeli Aralık ayında kaldırılmıştı.

Uber’e yasak amaciyla itiraz geldi

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Uber’in engelini kaldıran istinaf mahkemesinin kararını temyiz başvurusunda bulundu. Yargıtay’ın bozma kararı vermesi halinde, dosya tekrar alakalı istinaf mahkemesine gönderilecek. İstinaf mahkemesi ise ya kararını bozacak veyahut Yargıtay’ın kararına direnecek. böylelikle tertemiz tek yargı zamani karşımıza çıkacak.

2014 seneninde Türkiye’ye giriş yapan Uber, ülkede 4.5 milyondan çok kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştı.

Uber’in Türkiye’de yasaklanmasına ait taksici dernekleri ve birlikleri dava açmıştı. Yargı kararı ile Uber’in Türkiye’deki bütün faaliyetleri sonlandırılmış, internet sitesi ve uygulamalarına da erişim engeli getirilmişti. 2020’nin nihayetinde ise istinaf mahkemesi, Uber’e erişim engelini kaldırdı.

Uber nasıl çalışıyor?

Uber; 2009 seneninde Amerika’da kuruldu. 600 şehirde hizmet veren Uber’in 2017 seneninde 7.5 milyar dolar istikbal ele geçirdiği kayıtlara geçti. Oldukça başarılı olması sayesinde bütün hayat çapında ticari taksi ile taşımacılık düzenini kökten değiştiren Uber uygulaması sayesinde, hemide sürücü ayni vakitte da yolcu tek bir platform üzerinde tek araya getiriliyor. Sürücü kendisinin aracıyla yolcuyu istek ettiği yerden evvelce için vakitte alarak varmak istediği yere ulaştırıyor. Yolculuk nihayetinde kat edilen mesafenin bedeli Uber sürücüsünün hesabına aktarılıyor.

Ticari taksilerin özensizliğine reaksiyon olacak şekilde hijyene önem veren, alıcı memnuniyeti odaklı çalışan Uber, kısa müddette yolcuların tercihi haline geldi. Uber sürücüleri, ticari taksilere mukayese et dahada çok ücret ve dahada esnek çalışma saatleri hasebiyle uygulamayı kullanıyor.

Her yolculuk nihayetinde yolculuk bedelinin %75’i Uber sürücüsüne ödeniyor. Uber yolculardan %20 oranında dahada çok yollar ücreti tahsil ettiği amaciyla sürücüler de ticari taksiye mukayese et dahada çok kazanıyor. kendisinin aracına sahip var olan kişiler Uber sistemine kaydolarak şoförlük hizmeti verebiliyor.

sarı taksicilertaksiuberyargıtayİstinaf mahkemesi

Check Also

ABD ve Huawei gerilimi, TSMC’yi zora sokabilir!

Çip üreticisi denilince, akla evvel gelen firmalardan birisi de TSMC. Pazarda liderliği elinde bulunduran Tayvanlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir