Ana Sayfa / Teknoloji / Tesla’nın tam otonom araçları incelemeye alındı-hemen incele

Tesla’nın tam otonom araçları incelemeye alındı-hemen incele

Kaliforniya‘nın Motorlu Taşıtlar Bakanlığı, Tesla‘nın otonom araçları için yeni bir inceleme başlattı. Araştırmalar, tam otonom sürüş özelliklerinin yansıtılıp yansıtılmadığını ortaya dökmek için yapılıyor.

Bakanlık, incelemeyi Pazartesi günü Associated Press‘e gönderdiği bir e-posta ile doğruladı. Eyalet yönetmeliği, düzenleyici tanıma uymayan araçların otonom olarak satışını veya kiralanmasını yasaklıyor.

Tesla’nın otonom araçları inceleme altında

Tesla, web sitesinde elektrikli araçları için 10 bin dolar bandında “Tam Fonksiyonlu Kendi Kendine Sürüş” seçeneği tanıtıyor. Ancak aynı web sitesi araçların kendi başlarına gidemeyeceğini söylüyor. CEO Elon Musk, Tesla’nın araçlarının bu yıl içinde insanlardan daha güvenli sürebileceğini beklediğini dile getiriyor.

Tesla tam otonom sürüş yazılımını belirli kişiler ile ABD’de test ediyor. Merkezi Kaliforniya‘daki Palo Alto‘da bulunan şirket, kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemine “Otopilot” adını veriyor.

Tesla bu konu hakkında ortaya inceleme ve yorum talebine henüz yanıt vermedi. Kaliforniya yollarında sürücüsüz araçların test edilmesini düzenleyen DMV, yönetmeliğin ihlal edilmesinin otonom araç izinlerinin askıya alınmasına ve bir üretici lisansının iptaline neden olabileceğini belirtti. Ne zaman başladığı da dahil olmak üzere inceleme hakkında daha fazla yorum yapmadı.

Tesla, otonom araçları insan yedekleme sürücüleriyle test etmek için bir DMV iznine sahiptir. Ancak insan sürücüler olmadan test yapmasına izin verilen şirketler arasında yer almıyor. Şirket, Tam Kendi Kendine Sürüş yazılımının yönlendirilebileceğini, otomatik olarak şerit değiştirebileceğini ve trafik ışıklarını takip edip işaretleri durdurabileceğini bildiriyor. “Otopilot” bir aracı şeridinin ortasında ve önündeki araçlardan güvenli bir mesafede tutabiliyor.

İnceleme son haftalarda otopilot‘un karıştığı Kaliforniya‘daki ölümcül bir enkaz da dahil olmak üzere ülke çapında birkaç yüksek profilli kazanın ortasında geldi. Cumartesi günü, otopilot modundaki bir Tesla, Seattle‘ın kuzeyindeki bir Snohomish İlçe yardımcısının devriye arabasına çarptı ve önemli hasara neden oldu. Ancak yaralanan olmadı.

5 Mayıs tarihinde de Kaliforniya Fontana‘da 35 yaşındaki bir adam, Tesla Model 3‘ü Los Angeles’ın doğusundaki bir otoyolda sürerken yaşadığı bir kaza sebebiyle hayatını yitirdi.

TeslaTesla otonom araçlar

Kaynak :shiftdelete

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir