Ana Sayfa / Teknoloji / Tüm iOS cihazlarının çökmesine neden olan bir hata keşfedildi

Tüm iOS cihazlarının çökmesine neden olan bir hata keşfedildi

Daha önce, sade tek ileti karakteri hasebiyle WhatsApp benzeri uygulamaların çöktüğü haberlerini okumuşsunuzdur. ama şimdi keşfedilen tertemiz tek hata, bütün Apple cihazlarında alana gelebiliyor ve cihazların çökmesine neden oluyor.
Apple’ın bütün iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch cihazlarında alana çıkan bu çökme meselesi ise oldukça sade tek ileti karakteriyle alana geliyor.
İtalyan bayrağı ve Sindhi karakterlerinin tek arada bulunduğu tek mesaj, gönderilen iOS cihazlarının çökmesine neden oluyor.

CİHAZLARIN ÇÖKMESİ İÇİN YUKARIDAKİ İKİ KARAKTER YETİYOR
Pakistan ve Hindistan’da bulunan Hint-Aryan etnik grubunun konuştuğu Sindhi dili, Apple’ın İtalyan bayrağı emoji ile birleşince, gönderilen bütün iOS cihazları çöküyor. Üstelik bu çökme, Macbook modellerinde de görülüyor.
Apple işletim sistemlerini çökerten bu hatanın, iOS 13.4.5 2. beta sürümünde düzeltildiği söyleniyor, ama tertemiz sürüm gelene civarindan herkesin dahada çok titiz olması gerektiği belirtiliyor.

APPLE, dahada ÖNCE DE YAŞAMIŞTI
Apple, mevzubahis karakter uyuşmazlığı hasebiyle dahada evvel de çökme problemleri yaşamıştı. Örneğin iki sene önce iOS 11.2.5 sürümünde keşfedilen tek hata, Hindistan diline ait Telugu karakterlerinde ahenk meselesi yaratmış ve cihazların çökmesine neden olmuştu. ama Apple, tek hafta içinde meselesi çözmeyi başarmıştı.
Yeni mevzunun da kısa tek vakit içinde çözülmesi bekleniyor.
Instagram: @eshteknoloji

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir