Ana Sayfa / Otomotiv / Türkiye otomotiv endüstrisinden Meksika atağı…

Türkiye otomotiv endüstrisinden Meksika atağı…

Uludağ otomobil Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), senede 50 milyar dolar otomobil ithalatı gerçekleştiren Meksika’ya baz alinarak dijital sektörel ticaret heyeti programına başladı. OİB’in ülkemiz İhracatçıları Meclisi (TİM) ve Ticaret Bakanlığı desteği ile düzen ettiği ve 21 Türk firmasının katıldığı Meksika Dijital Sektörel Ticaret Heyeti programında, Meksikalı aftermarket, ithalat, tedarik sanayi, toptancı ve distribütör firmaları ile online ikili iş görüşmeleri düzenleniyor. Açılışı 25 Haziran’da webinar (online seminer) ile yapılan program, iki Temmuz tarihine civarindan sürecek.

Webinar’a OİB yönetim heyeti Başkanı Baran Çelik ev sahipliğinde T.C. Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, Meksika Ticaret Müşaviri İnci Selin Bal Salkım, Meksika Aftermarket, Yedek Parça ve Aksesuar İthalatçıları, Temsilcileri ve Distribütörleri Birliği(ARIDRA) yönetim heyeti Başkanı Antonio López, Meksika Otobüs, Ağır araç ve Traktör Üreticileri Birliği(ANPACT) yönetim heyeti Başkanı Miguel Heberto Elizalde Lizarraga ile programın ülkemiz ve Meksika tarafındaki düzenleyicileri başta olmak üzere yerli-yabancı çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

DİJİTAL TİCARET HEYETİ OTOMOTİVDE BİR İLK!

Programın açılışında konuşan OİB Başkanı Baran Çelik, mayıs ayında kısmen de olsa normalleşmenin başladığına ama pandemi öncesi sürecine dönmenin vakit alacağına dikkat çekti. Çelik, “Küresel ticaretin hatri sayilir büyüklükte yara aldığı ve tedarik zincirlerinin tekrar şekillendirildiği bu dönemde Türkiye’nin emin tedarikçi konumunu güçlendirmek amaciyla çalışmalarımıza ayni ritimde devam ediyoruz. Bu kapsamda, TİM ve Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlediğimiz, 21 firmamızın katılım sağladığı Meksika Dijital Sektörel Ticaret Heyeti otomobil endüstrisinde tek evvel oluyor. beynelmilel ticaretin dijitalleştiği, tertemiz iş modellerinin gittikçe yaygınlaştığı bu dönemde tertemiz kuşak faaliyetler ile üyelerimizin bu Yorucu çagi atlatmaları ve hayat ticaretinde dogruluk ettikleri konumlarına erişmeleri amaciyla çaba göstermeye ayni ritimde devam ediyoruz. Her şey yolunda gittiği halde 2021 yılından bu yana hedefimiz; tekrar pandemi öncesindeki rakamlara erişmek olacak” diye konuştu.

Baran Çelik, otomobil endüstrisi açısından ihracattan takriben yüzde 80 pay alan su ülkelerinin öneminin yadsınamayacağını ama ek pazarların değerinin özellikle kriz dönemlerinde dahada çok anlaşıldığını vurguladı. Çelik, “Meksika da otomobil endüstrimiz açısından başlıca ek pazarlarımız arasında bulunan mühim tek ülke. Önceki senelerde da Meksika’ya baz alinarak hemide ulusal katılım fuar organizasyonları ayni vakitte da sektörel ticareti heyeti programları düzenledik. özellikle otomobil tedarik sanayindeki çok ithalatına bakıldığında Meksika, ülkemiz amaciyla mühim tek sektör potansiyeli barındırıyor. Meksika Ayrı olarak tedarik sanayinde Bir hayli üründe gümrük vergisiz dışalım da yapıyor. Biz tek sonraki dönemde iki memleket sektör temsilcileri arasındaki iş birliğinin dahada da güçleneceğine ve karşılıklı ticaretin de gittikçe artacağına içtenlikle inanıyoruz” dedi.

bal Dolar hayat İnci Meksika sektör endüstri ülkemiz Uludağ

Check Also

2. el fiyatları 50 bin ile 150 bin TL arasına sıkıştı

2. el otomobil pazarındaki hareketlilik son günlerin en popüler konuları arasında. Sahibinden internet sitesi, pazarın kasım ayı verilerini açıkladı. Buna göre kasım ayı boyunca yayınlanan otomobil ilanlarının neredeyse yarısı '50 bin TL ile 150 bin TL' aralığında...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir