Ana Sayfa / Otomobil / Volkswagen’a ceza! Sürücülere iade ve tazminat

Volkswagen’a ceza! Sürücülere iade ve tazminat

Yıllardır Almanya’nın oto sektörüne hizmet sunan Volkswagen, Almanya Federal Mahkemesi tarafından emisyon cezası ile cezalandırıldı. Volkswagen tarafından üretilen Bir takım araçlarda egzoz sorunları alana çıktı. Sürücülere tazminat ödenecek.

Volkswagen emisyon cezası aldı! araç iadesi nasıl olacak?

Alman yargısının tek numaralı mahkemesi var olan Alman Federal Mahkemesi, Bir takım Volkswagen modellerinin egzozlarını inceletti. İlgili incelemede orijinalliği ile oynanan ve dizel motor kullanan Bir hayli Volkswagen modeli tespit edildi.

Bu bağlamda Alman oto markasına yoksun not veren mahkeme, egzozları değiştirilen dizel motorlu otomobiller sebebinden mağdur var olan sürücülere tazminat ödenmesini emretti. Bu olay, tek sürücünün şüphelenmesi üstüne alana çıktı.

Volkswagen emisyon cezası

Volkswagen’ın emisyon testine güvenmeyen bu sürücü, egzozların doğru tek şekilde sınanmadığını argüman etti. Bu iddiasını yargıya taşıyan sürücü, mahkemeyi kazanarak tek emsal kararın baş rolü oldu.

Bu sayede egzozlarında yönlendirme yapılan bütün dizel araç sahipleri, araçlarını Volkswagen’a art iade edebilecek. İade işlemini gerçekleştiren sürücüler, satış ücretinin belli tek bölümünü art alabilecek. İade tutarı, otomobilin kilometresine göre değişecek.

Volkswagen emisyon

Bu kararın 60 bin dava amaciyla emsal oluşturması bekleniyor. 2015 seneninde bu mevzu ile alakalı tek demeç veren AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Çevre savunma Ajansı, Alman markasının emisyon testlerinde standartların dışına çıktığını söylemişti.

ABD’li ajans, standartların dışına çıkılan testlerden onay alan Volkswagen modellerinin çevresi normalinden 40 kat dahada çok kirlettiğini de ifade etmişti. Ajansa göre bu kirletme oranı da standartlara ahenk gösteren değil.

Volkswagen araç iadesiVolkswagen cezaVolkswagen karar yediVolkswagen egzoz cezasıVolkswagen emisyon cezasıVolkswagen iadeVolkswagen Tazminat

Check Also

Elektrikli araçlar için yeni vergi! Fiyatlar artacak

Yeni yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte getirilen gümrük vergileri hakkında detaylar ortaya çıktı. Birçok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir