Ana Sayfa / Güvenlik / WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike!

WhatsApp ve Telegram için yeni araştırma: Tehlike!

“WhatsApp ve Telegram riskli mi?” suali Bir hayli kişi tarafından soruluyor. çünkü nihayet senelerde size dünyaca meşhur platformları dahi mağdur eden dijital saldırılar ile alakalı çeşitli veriler vermiştik.

Şirketlerden kullanıcılara civarindan herkese zarar verebilen bu saldırıların sorumluları kimi yakalanamıyor. Dünyanın dört tek yanındaki araştırmacılar ne yazık ki siber suçlar ile alakalı endişeli.

WhatsApp ve Telegram riskli mi? İşte tertemiz araştırmanın cevabı

Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Würzburg Üniversitesi tarafından yürütülen bu araştırma, kullanıcıların kendisini güvende hissetmediğini ve saklılık ihlali sebebinden mağdur olacağına inandığını alana koydu. Siber güvenlik uzmanları, WhatsApp ve Telegram benzeri uygulamaların pc korsanlarına kişisel verilerin ele geçirilmesi ile alakalı avantaj sağladığını söyledi.

Alınan bilgilere göre pc korsanları tek kişinin hesaplarını ele geçirmek amaciyla o kişinin telefon numarasına ve o kişiye ait var olan başka kişisel bilgilere gereksinim duyuyor. Hesaplarına el konan kişi saldırıya uğradığını uzunca tek vakit süresince ayrım edemeyebiliyor.

Araştırmacılar, 33 milyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ vatandaşının telefon numarasını araştırdı ve bu kişilerin kişisel bilgilerini de ele geçirdi. Araştırmaya dahil edilen kişilerin yüzde 50’si herkes tarafından görülebilen tek profil fotoğrafına sahip. Bu kitlenin yüzde 90’sı ise “Hakkımda” bölümünü herkese açık tek şekilde kullanıyor.

WhatsApp ve Telegram riskli mi

Bu bilgiler, pc korsanlarının işini hızlandırıyor ve Hem de tek kişinin verileri başka tek kişinin hesabını dahi saldırılara karşı savunmasız tek hâle getirebiliyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ vatandaşlarının yüzde 40’ı veri ihlalinden korkuyor.

Bilgisayar korsanları başkaları yerine hesaplar açabiliyor ve insanları dolandırabiliyor. Telegram cephesine geldiğimizde ise tertemiz tek sistem ile karşılaşıyoruz ama bu sistem de kullanıcıların verilerini tehdit ediyor.

Zira bu güncelleme sebebinden Bir hayli kullanıcının kişisel verileri açığa çıktı. yaklasik olarak her hasbihal uygulaması tarafından elde edilen veriler sunuculara aktarılıyor ve saldırganlar insanların bilgilerini ele geçirmek amaciyla bu sunuculara sızmaya çalışıyor.

Telegram riskli mi

WhatsApp ve Telegram ikilisinin saklılık politikası ile alakalı Bir hayli farklık yaptığı biliniyor. Ayrı olarak doğrulama kodları ve QR altyapısı benzeri ekstra güvenlik önlemlerini kullanan kişiler, bunları kullanmayan kişilerden dahada güvende ama tekrar de bu saldırılara karşı kati tek çözüm bulunamıyor.

Artık WhatsApp ve Telegram benzeri mesajlaşma uygulamaları saldırganların yakalanması amaciyla devletlere her biçimde bilgiyi veriyor. Sizce en emniyetli mesajlaşma uygulaması hangisi?

gizlilik ihlalimesajlaşma yazılımlarımesajlaşma yazılımıtelegramTelegram gizlilikwhatsappwhatsapp gizlilik

Check Also

Airbnb kullananlar için kötü haber!

California merkezli olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren konut kiralama firması Airbnb, kullananları üzebilecek bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir