Ana Sayfa / Tekno Haber / Wi-Fi 7 ile ilgili ilk bilgiler ortaya çıktı

Wi-Fi 7 ile ilgili ilk bilgiler ortaya çıktı

Kablosuz web teknolojileri artık hayatımızı etkileyen tek parçalar bütünü haline geldi. hanemizde ve iş yerimizde kullandığımız Wi-Fi teknolojileri bağlantı kalitemizi direk etkiliyor.

Son vakitlerde FCC’nin de kanalını açtığı ve tek geçiş zamani dahil kismina girdiğimiz Wi-Fi 6 (802.11 az) standardını Daha yaygın biçimde kullanamıyorken, Wi-Fi 7 ile alakalı tertemiz veriler alana çıktı.

Wi-Fi 7 standardı bize neler sunacak?

Şu anda herkesin kullandığı var Wi-Fi 5 (802.11 ac) kablosuz iletim protokolüyle karşılaştırıldığında, tertemiz kuşak Wi-Fi 6 (802.11 ax) yüzde 40 dahada hızlı çalışıyor. Ayrı olarak Wi-Fi 5’e göre daha az güç tüketen tek şekilde karşımıza çıkıyor. Wi-Fi 6 protokolünü kullanan yönlendiriciler aynı anda bağlanmak amaciyla dahada çok cihazı destekliyor ve bunu da geniş bant frekansı ile bize sunuyor. En nihayet alana çıkan WP3 güvenlik protokolü de Wi-Fi 6 tarafından destekleniyor.

Wi-Fi 7 özellikleri

Wi-Fi 7 amaciyla 802.11 standardı şu anda hali hazırda geliştirilme aşamasında bulunuyor. Wi-Fi 6 tarafından sunulan MU-MIMO teknolojisinin aynı anda çalışmak amaciyla 8 veri akışını desteklediğini biliyoruz. ananesel 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarının yanı sıra Wi-Fi 7 de 6 GHz frekans bandını destekleyebilir. çoklukla paket kayıpları yaşanan 5 GHz frekansı, 6 GHz ile dahada stabil vaziyete de gelebilir.

Geleneksel 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarına ekstradan 6 GHz frekans bandını da destekleyecek var olan tertemiz standartta, 4096-QAM ikaz modülasyon yoluna geçiş yapılacağı ifade ediliyor. Wi-Fi 7 standardının en hatri sayilir büyüklükte özelliği ise, 9.6 GBps aktarım hızlarına ulaşabilen Wi-Fi 6 standardının üç katına yani 30 GBps veri indirme hızına ulaşması olacak.

Ortaya çıkan özellikler iştah kabartıcı olsa da, Wi-Fi 7 standardının 2024 yılından önce sertifikalandırılması beklenmiyor.

Check Also

Türk savunma sanayinden Azerbaycan mesajı!

İnsansız sema araçları ve çalisan taşıyıcılar başta olmak üzere Türkiye’nin müdafaa endüstri alanında her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir