Ana Sayfa / Donanım / Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber

Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber

İşlemci teknolojisi ilerledikçe, yeni bellek teknolojilerinin de ne zaman geleceği merak ediliyordu. Bellek teknolojisinin standartlarını onaylayan JEDEC konseyi, DDR5 spesifikasyonunu geçtiğimiz temmuz ayında tamamlamıştı. DDR5 bellekler için henüz resmi bir destek olmasa da sürpriz bir gelişme yaşandı. Yeni AMD Ryzen APU işlemciler DDR5 RAM desteği ile birlikte gelebilir.

Oldukça güçlü olan DDR5 bellekler, PCIe 4.0 teknolojisi ile birlikte daha performanslı bilgisayarların önünü açacak.

Yeni AMD Ryzen APU işlemciler DDR5 RAM desteği ile gelebilir

Linux kaynak kodların yapılan bir güncelleme, Van Gogh kod adlı yeni nesil AMD Ryzen APU’ların DDR5 / LPDDR5 bellek kullanacağını doğruladı. Buna ek olarak yeni APU’lar, Navi 2 entegre grafik birimi ile birlikte gelecek. Van Gogh mimarisi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, TSMC’nin 7 nm üretimine dayanan Zen 2 çekirdek tasarımını kullanacak.

Herhangi bir sürpriz yaşanmazsa, Van Gogh mimarili AMD Ryzen APU işlemciler DDR5 RAM desteğine sahip ilk işlemci serisi olacak. Buna ek olarak, mobil tarafa çıkacak yeni APU işlemciler de LPDDR5 RAM desteğine sahip ilk mobil işlemciler olacak. Büyük performans geliştirmelerine ev sahipliği yapan DDR5 bellekler, özellikle bellek performansından fazlaca etkilenen AMD işlemciler için büyük bir kazanç olacaktır.

DDR5 belleklerin özelliklerine gelecek olursak, DDR4 belleklere göre yaklaşık 2 kat daha hızlı olacaklar. Ancak geçtiğimiz aylarda SK Hynix, 8400 MHz hızındaki bellekler üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Buna ek olarak, DDR5 bellekler daha az elektrik tüketecek ve tek bir belleği çift kanal gibi işleyebilecek.

APU’lar ise sistemde bulunan belleklerden destek aldıkları için, DDR5 belleklere normal işlemcilere kıyasla daha fazla ihtiyaçları var. Navi 2 ve Intel Xe dahili grafik birimleri ile birlikte, önümüzdeki yıllarda grafik tarafında çok daha güçlü işlemciler görebileceğiz.

Yeni işlemcilerin 2021 yılının ilk çeyreğinde tanıtılması bekleniyor.

AmdAMD Ryzen APU işlemcilerAPU işlemciler DDR5 RAM desteğiDDR5 RAMryzen

Kaynak :shiftdelete

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3080 performans testi ortaya çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3080 performans testi , Geekbench üzerinde alana çıktı. Masaüstü bilgisayarlar amaciyla olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir