Ana Sayfa / Teknoloji / Zamanının ötesindeki teknoloji: Nintendo Virtual Boy-hemen incele

Zamanının ötesindeki teknoloji: Nintendo Virtual Boy-hemen incele

Günümüzde derhal hemen her vakit değişik tek teknolojinin geliştirilmesine şahit oluyoruz. Sağlıktan eğlenceye civarindan her alanda yapılan yenilikler, hayatımızı kolaylaştırıyor ve değiştiriyor. ama bu erken geliştirilen Bir takım teknolojilere baktığımızda, aslında tertemiz olmadıklarını görüyoruz. Örneğin bu erken kullandığımız VR (sanal gerçeklik) başlıklarının evvel örneklerinden birinin hayatımıza 1995 seneninde girdiğini biliyor muydunuz?

Nintendo Virtual Boy denilen bu konsol, tarihteki evvel sterioskopik (derinlik yanılsamasına sahip) 3D oyun konsoluydu. Peki vakitinin çok ötesinde tek teknolojiyi 1995 seneninde hayatımıza sokan Nintendo neden başarısız oldu?

Tarihin evvel VR seti Nintendo Virtual Boy

Nintendo Virtual Boy 1991 yılında Japonya’da geliştirilmeye başlandı. O dönemlerde bütün üreticiler 3D konsol üretme çabasındayken, Her vakit tertemiz ve değişik şeyler deneyimi seven Japon şirket, geleceğin sanal gerçeklikte olduğuna inanıyordu. Hem de bu inancı birazcık abartan Nintendo, Japonya’da Yalnızca bu konsolun imalatı amaciyla tek fabrika dahi inşa etti.

nintendo virtual boy

Konsol dört senelik uzunca geliştirme sürecinin derhal peşinden 1995 seneninde piyasaya çıktı. vakitinin ötesinde var olan Nintendo Virtual Boy, 32 bit işlemcisi, sterioskopik 3D ekran ve dahili stereo hoparlörler ile oldukça alici tek donanıma sahipti. Şirket 32 bit işlemciyi ve 3D ekran teknolojisini evvel kez bu konsolla oyunculara sunmuştu.

Ancak dediğimiz benzeri sene 1995’ti ve dönemin teknolojisi, bu stil tek atılıma hazır değildi. Üstelik planlanandan uzunca süre gelen geliştirme süreci, meseleler çıkararak her şeyi dahada perişan vaziyete getirmişti. Şirketin anne akım konsolu Nintendo 64’ün çıkışı hasebiyle iyice dar tek takvime sıkışan Nintendo Virtual Boy, piyasaya çıktığında hazır değildi.

Neden başarısız oldu?

Pek çok meselesi da beraberinde getiren bu acele çıkış, cihazın beklentileri karşılayamamasına neden oldu. Sorunlardan en ehemmiyetlisi ekran kısmındaydı. Konsolun üç boyutlu ekranı Yalnızca al ve kara renklerden oluşuyordu. Çözünürlüğü oldukça düşük var olan ekran, kullandığı teknolojiden dolayı ses çıkarıyor ve baş ağrısına neden oluyordu.

Nintendo virtual Boy

Nintendo’nun konsol amaciyla hususi çıkardığı Mario Tenis.

Bir başka mühim mesele ise taşınabilirlik kısmındaydı. Sanki göz doktorlarının denetim koltuğunu andıran tek tasarımla gelen konsol, tek masanın üzerinde sabit durmanızı ve kafanızı yaslamanızı gerektiriyordu. Bir hayli de ergonomik olmayan bu durum, taşınabilirliği öldürürken, VR teknolojisini kullanmanın mananını da ortadan kaldırıyordu.

Belirttiğimiz benzeri acele çıkış yapan Nintendo Virtual Boy, oyunlar ile alakalı da yetersizdi. Uzayan geliştirme zamani Nintendo benzeri özel oyunlarda kuvvetli var olan tek şirketi dahi zorladı. bu yüzden konsola hususi var olan yapımlar yoksun ve kötüydü  Sayısı da az var olan bu konsol hususi oyunlarının Yalnızca sadece 14 tanesi Japonya dışında yayınlandı.

Son darbeyi de tutardan yiyen Virtual Boy, uzunca ve Yorucu geliştirme sürecinin neticesi olarak maliyetli tek konsol oldu. bu yüzden o asama amaciyla 180 dolar tek fiyatla çıkış yaptı. ama yurttaslar anlamadıkları ve ile alakalı çok da iyi şeyler duymadıkları bu cihaza 180 dolar ödemek istemedi. Bunun neticesi olarak tarihteki evvel VR oyun konsolu, çıkışından sadece tek sene ardindan ömrünün sonuna geldi. Nintendo bütün oyunların ve konsolun üretimini durdurarak projeyi sonlandırdı.

Neyse ki bu başarısızlığa karşın tertemiz şeyler deneyimi bırakmayan şirket, bu erken Nintendo Switch ve 3DS benzeri yenilikçi ürünler çikarmaya ayni ritimde devam ediyor.

nintendonintendo konsolNintendo Virtual Boy

Check Also

iPhone’lara gelen “Evde kal” uyarısının Vodafone’da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi-hemen incele

Türkiye'deki bazı iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen "Evde kal Türkiye" bildirimi yüzünden şaşkınlığa uğradı. Yüksek bir alarm sesiyle birlikte üst üste gelen bildirimleri susturamayan kullanıcılar sosyal medyadan isyan etti. Operatör sağlayıcısı Vodafone, bildirimin kendi teknik hataları yüzünden kaynaklandığını söyleyerek özürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir